Στο φινάλε έχασε τη νίκη ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ!

Λίγο έλλειψε να κάνει την έκπληξη ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 24-24 με τον Δούκα στο «Δαϊς», στα πλαίσια της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 ανδρών.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με τους Βεροιώτες να είναι σαφώς καλύτεροι στο πρώτο μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Μπαντή να σκοράρει κατά ριπάς, κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα ασφαλείας και να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά εννέα τερμάτων (7-16)!

Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την επιθετική δυστοκία του ΦΙΛΙΠΠΟΥ (μόλις ένα γκολ στο 55’) αλλά και τα λάθη που έκανε στο τελευταίο λεπτό και να πλησιάζουν στο σκορ, φτάνοντας στο τελικό 24-24 στο 59’59’’ με γκολ του με τον Τζηρά!!

Τα δεκάλεπτα: 5-8, 5-13, 7-16 (ημ.), 13-20, 17-23, 24-24

Διαιτητές: Τσάκωνας-Χασκής

Δίλεπτα: 1-3 Πέναλτι: 2/3-0/0

Κόκκινη: 59’52’’ Παπαδόπουλος (επικίνδυνο παιχνίδι-κρατήθηκε δελτίο)

ΔΟΥΚΑΣ (Γ. Κρανάκης): Μουντζουρίδης 4, Γεωργίου 4, Τζηράς 1, Γκέρτσος 3, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης 5, Αργυράκης, Παπαδιονυσίου, Τσακνής, Τσανιδάκης, Μαγκαφουράκης, Μαστορογιάννης 3, Κοτελίδας, Ακάλεστος 2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Ν. Κούγιας): Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης 2, Αρβανιτίδης, Δεληγιάννης 6, Δέλιος, Κωσταράκης 1, Κουρουμλίδης 1, Μπαντής 9, Μάντζος 1, Παπαδόπουλος 4, Ρεμπελάκος, Δάσκαλος, Δινάλης, Κάργατζης.