Σήκωσε το πρώτο του ο ΠΑΟΚ!

Στον πρώτο τελικό της ιστορίας του στο Κύπελλο ανδρών, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σηκώσει την παρθενική του κούπα στη διοργάνωση, νικώντας την ΑΕΚ με 26-24 στην Πάτρα.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, με το πάθος και την αδρεναλίνη να ξεχειλίζουν, αφού οι δύο φιναλίστ τα έδωσαν όλα για τον τίτλο. Αυτή πάντως που ήταν καλύτερη όταν η μπάλα "έκαιγε" ήταν η ομάδα του Στέλιου Υετίων, κάνοντας σεφτέ στη δεύτερη τη τάξει εγχώρια διοργάνωση.

Στα του αγώνα, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα τέρματα και ξέφυγαν με 13-9 στο 24ο λεπτό. Η Ένωση επέστρεψε και ισοφάρισε σε 16-16 στο 41ο λεπτό.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κρατήσει τη διαφορά των 1-2 τερμάτων που έπαιρνε, με τους "κιτρινόμαυρους" να διεκδικούν επί ίσοις όροις το τρόπαιο.

Έτσι έφτασαν στο 21-21 στο 52ο λεπτό, με τον ΠΑΟΚ να μην χάνει την ψυχραιμία του στον εναπομείναντα χρόνο, να κρατάει γερά το πάνω χέρι παρά την ασφυκτική πίεση από τον αντίπαλο του και να γράφει το 26-24, πανηγυρίζοντας δεόντως τη νίκη-τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 11-9, 14-11 (ημ.), 16-15, 20-20, 26-24.

ΠΑΟΚ (Στ. Υετίων): Γουργούμης, Κνέζεβιτς, Παλάσκας 4, Σαουλίδης, Κοκκώνης 2, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 4, Ανγκελόφσκι 1, Ιωαννίδης 2, Τσακίρης 7, Σεβαστίδης 3, Τάτσης, Κεσίδης 1, Πίτσιος,

ΑΕΚ (Γ. Αρβανίτης): Καφφάτος, Κουλούρης, Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος 2, Βακάλης, Κοκολοδημητράκης 1, Παπαδόπουλος 1, Κόντης 2, Ασαρίδης 1, Οικονόμου, Τσαούσης 1, Ζαχάρης, Μαξίμοβιτς 5.