Menu

A+ A A-

Νταμπλούχος η ΑΕΚ, 25-24 το Διομήδη

Η ΑΕΚ επικράτησε με 25-24 του αήττητου μέχρι σήμερα στο Αργος, Διομήδη σε ένα παιχνίδι χιτσκοκικού χαρακτήρα και έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου πρωταθλήματος και του πρώτου νταμπλ στην ιστορία της!

Η ΑΕΚ αποδείχτηκε «Βασίλισσα» στο Αργος, παίρνοντας το στέμμα του πρωταθλητή από το Διομήδη με το χρυσό γκολ του Διονύση Γεωργιάδη και επικρατώντας με το τελικό 25-24.

Από την αρχή του ματς, τον έλεγχο είχαν οι παίκτες του Διομήδη, οι οποίοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα, με την ΑΕΚ να κυνηγάει το σκορ μέχρι το 45ο λεπτό της αναμέντρησης, όπου και πήρε το πρώτο προβάδισμα.

Στο πρώτο μέρος πρωταγωνιστές του παιχνιδιού ήταν οι δύο τερματοφύλακες. Νούγκοβιτς και Καφφάτος έκαναν ένα εκπληκτικό ξεκίνημα, με τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα να παίρνουν οι Τάσκοβιτς και Αλβανός.

Το πρώτο δεκάλεπτο ο Διομήδης βρέθηκε μπροστά με προβάδισμα ενός τέρματος, 5-4. Η ΑΕΚ κηνυγούσε το σκορ μένοντας ζωντανή στο παιχνίδι, χωρίς όμως καταφέρει να βγεί μπροστά. Ετσι, στο τέλος του ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι έμειναν με 4 παίκτες και οι λύκοι αύξησαν τη διαφορά στο +3 (14-11), με τους Τάσκοβιτς και Μεγαλοοικονόμου.

Η ΑΕΚ, στην επανάληψη, χάρη στον Μπακαούκα και τον Παπαδόπουλο, μείωσε γρήγορα τη διαφορά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Με το ένα γκολ να διαδέχεται το άλλο η Ενωση πάτησε γκάζι και με σκόρερ των αρχηγό Μπακαούκα και τον Μπαλωμένο πήρε προβάδισμα με δύο γκολ 14 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Οι Δεληγιάννης και Τάσκοβιτς ισοφάρισαν αλλά ο Μπάκα έδωσε ξανά προβάδισμα την Ενωση, με 21-20.

Το παιχνίδι πήρε τη μορφή θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ακόμα και στο τελευταίο λεπτό. Τότε οι κιτρινόμαυροι, με αιφνιδιασμό του Γεωργιάδη και προσωπικό του τέρμα έγραψαν το τελικό 25-24, οδηγώντας την ΑΕΚ στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.