Πρόκριση στο Final 6 για τους Παίδες του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ

Προκρίθηκε η ομάδα Παίδων του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κάνοντας 3 συνεχόμενες νίκες στην Προσοτσάνη της Δράμας. Η παιδική ομάδα του συλλόγου της Νάουσας, η οποία μετέβη στην Προσοτσάνη το τριήμερο 18-20/4/2012 σημείωσε 3 νίκες επί των Διγενή Ακρίτα Εορδαίας, Χ.Α.Ν.Θ. και Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας.

Αναλυτικότερα, το πρωί της Πέμπτης στο πρώτο παιχνίδι με τον Ιωνικό Ν.Φ. δεν αγωνίστηκε όσο καλά θα έπρεπε και το σκορ μετά το πέρας του πρώτου ημιχρόνου ήταν 15-16 υπέρ του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ναουσαίοι αγωνίστηκαν κάπως καλύτερα και τελικά επικράτησαν με 27-32.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα με τον Ιωνικό: 3-4, 10-10, 15-16 (Ημίχρονο), 21-21, 25-27, 27-32 (Τελικό)

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας (Πέμπτη 19/4) ακολούθησε στο κλειστό γυμναστήριο Προσοτσάνης "Γεώργιος Μακρής" ο αγώνας με τον Διγενή Ακρίτα Εορδαίας. Οι παίκτες του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ, αγωνιζόμενοι πολύ καλά επικράτησαν του "Διγενή" με σκορ 32-24.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα με τον Διγενή Ακρίτα Εορδαίας: 6-5, 12-9, 15-12 (Ημίχρονο), 19-19, 27-22, 32-24 (Τελικό).

Την επομένη το πρωί (Παρασκευή 20/4) οι Ναουσαίοι αντιμετώπισαν την ομάδα της Χ.Α.Ν.Θ., στο τελευταίο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης. Ο ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, μη πραγματοποιώντας ωστόσο πολύ καλή εμφάνιση, λόγω της χαλαρότητας των παικτών του, μιας και η πρόκριση είχε ήδη εξασφαλιστεί. Το παιχνίδι έληξε με της ομάδα της Νάουσας νικήτρια και με τελικό σκορ 30-27.
Τα δεκάλεπτα: 7-4, 13-9, 17-12 (Ημίχρονο), 24-20, 26-22, 30-27 (Τελικό).

Η σύνθεση του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ: (Παυλίδης) Λιούμης, Ράνος, Τσάτσας, Ρότζιος Π., Θεοδωρόπουλος, Τούφας, Πινακούδης, Λογγιζίδης, Γκουλαξίδης, Παπαδής, Μαυροδουλάκης, Τζουβάρας, Τσαγκεράς, Βεζυργιαννόπουλος, Μαντζώρος, Ρότζιος Γ.