ΒΕΡΟΙΑ: Πάλεψε αλλά έμεινε στο Χ με ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν μπόρεσε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα η «Βασίλισσα του βορρά», η οποία έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο σημερινό ματς που έγινε στο Δημοτικό στάδιο Βέροιας, παρουσία 2500 περίπου φιλάθλων.

Η ομάδα του Στέφαν Στόικα που παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0, έδειξε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στην ισοφάριση με τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε στην επανάληψη να κάνει την ολική ανατροπή αν και είχε τις ευκαιρίες για κάτι τέτοιο.

Στο πρώτο μέρος οι Βεροιώτες μπήκαν πολύ δυνατά και πίεσαν την εστία του ΠΑΣ για ένα γρήγορο γκολ. Ωστόσο ένα τραγικό λάθος των «κυανέρυθρων» έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν από το πουθενά!

Ήταν το 5ο λεπτό όταν ο Σιόντης έκανε κακό γύρισμα στον Αναστασόπουλο, με τον Ίλιτς να το εκμεταλλεύεται και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!

Ένα λεπτό αργότερα ο σκορερ των Ηπειρωτών λίγο έλλειψε να κάνει το 0-2, όταν σούταρε μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση, αλλά ο γκολκίπερ της «Βασίλισσας» απέκρουσε σωτήρια.

Οι «κυανέρυθροι» έδειχναν να μη μπορούν να συνέλθουν από το σοκ με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και στο 27’ να φτάνουν κοντά στο γκολ αλλά τον Τσουκαλά να μην καταφέρνει από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα όμως, οι του ΠΑΣ έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου με τον Ίλιτς, ο οποίος έβγαλε παράλληλη μπαλιά για τον Κοροβέση που σε κενή εστία έγραψε το 2-0!

Ωστόσο, παρά την μεγάλη απογοήτευση, η αντίδραση της «Βασίλισσας» ήταν άμεση και στο 30’ μείωσε το σκορ σε 2-1, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Καλτσάς πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Βελλίδη!

Έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Βεροιώτες έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση με σουτ – κεραυνό του Μπαργκάν στο 38’, πηγαίνοντας με το 2-2 στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης  οι παίκτες του Στόικα τα έδωσαν όλα για να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Στο 48’ ο Βελλίδης μπλόκαρε το απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπεν, ενώ στο 51’ έπειτα από σύγχυση στα καρέ του ΠΑΣ, ο Σισοκό έκανε το κοντινό σουτ αλλά ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και άρχισαν να επισκέπτονται επικίνδυνα την περιοχή της ΒΕΡΟΙΑΣ χωρίς ωστόσο να έχουν τη μεγάλη φάση.

Αντίθετα οι «κυανέρυθροι» ήταν αυτοί που έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ με τον Μρντάκοβιτς, ο οποίος στο 65’ και στο 68’ δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη!

Στο 70’ ο ΠΑΣ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Λίλα, με τους Βεροιώτες να πιέζουν για τη μεγάλη ανατροπή χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Μοναδικές καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες ήταν ένα σουτ του Βίλα στο 74’ και ένα απευθείας φάουλ του Μπαργκάν στο 84’ που πέρασαν μόλις άουτ και ένα εκπληκτικό σουτ του Ζεζίνιο στις καθυστερήσεις που απέκρουσε εκπληκτικά ο Βελλίδης σε κόρνερ!

ΒΕΡΟΙΑ (Στέφαν Στόικα): Αναστασόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σισοκό, Ορέστες, Τραπ (67’ Ζεζίνιο), Σιόντης (84’ Σεγούντο), Καλτσάς, Μπεν, Μπαργκάν (90’ Μάνος), Μρντάκοβιτς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σάββας Παντελίδης): Βελλίδης, Βίλα (75’ Ντάσιος), Μπέριος, Κολοβέτσιος, Ιλιτς (83’ Ντε Βινσέντι), Τσουκαλάς (73’ Κεϊτά), Μιχαήλ, Κοροβέσης, Τζημόπουλος, Στρούνα, Λίλα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ, ΣΤΗΝ «Κ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 28/10…