• Διαβάστηκε 703 φορές

Σε τροχιά ανόδου ο Φίλιππος Βέροιας - Νίκησε και την ΔΕΚΑ!

Συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος για την 19η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1 φιλοξένησε τη ΔΕΚΑ και την κέρδισε με 77-69, καλύπτοντας έτσι και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και επιβλήθηκαν του αντιπάλου τους, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, αφού χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν πέντε λεπτά για να δεχθούν το πρώτο καλάθι. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα της Βέροιας να προηγείται με 21-16, ενώ στα ίδια επίπεδα κινήθηκε το υπόλοιπο του ημιχρόνου, με τον Φίλιππο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +6 και το σκορ στο 42-36.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι "ερυθρόλευκοι" είχαν το καλύτερό τους διάστημα σε άμυνα και επίθεση και με το επιμέρους 24-15, έφτασαν να προηγούνται με +15, ενώ η διαφορά κατά διαστήματα αυξανόταν. Η τελευταία περίοδος αδικεί την συνολική εμφάνιση του Φιλίππου, αφού η επιθετική αστοχία μείωσε τη διαφορά, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα με 77-69.

Το παιχνίδι έγινε σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας", ενώ το αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τον πρώτο αγώνα, δίνει στον Φίλιππο Βέροιας το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη ΔΕΚΑ στην τελική κατάταξη.

Φίλιππος Βέροιας 77-69 ΔΕΚΑ

Διαιτητές: Γερακίνης-Παζώλης-Σταμπουλής

Δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 66-51, 72-69

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 21(1), Αποστολίδης 3(1), Ξενιτίδης 9(1), Κοτσανος 17, Κάτζος 3(1), Φλιάτης 5, Μπένας 6, Μελαδιανός 13(1).

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέτας): Πετανίδης 5(1), Τσιροπούλης 2, Κιόσια 8, Λουλούδης, Πατρίκης 10, Καλαποθαράκος 5, Λιοτόπουλος 14(2), Μακαρατζής 3, Πούντος 13(1), Μουτάφης 9(2), Βογιατζής, Πασχαλίδης.

ΜΓΣ Γέφυρας-Ερμής Λαγκαδά 55-47
Φίλιππος Βέροιας-ΔΕΚΑ 77-69
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-ΚΑΟ Δράμας 81-74