• Διαβάστηκε 801 φορές

Νικηφόρο πέρασμα του Φιλίππου Βέροιας από την Καλαμαριά

Συνέχισε τις νίκες ο Φίλιππος Βέροιας και στην 22η αγωνιστική για τον 3ο όμιλο της National League 1, εκεί όπου φιλοξενήθηκε από την Αρετσού Καλαμαριάς, την οποία και κατάφερε να κερδίσει με 85-77.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην των 57 θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με τον Φίλιππο να παίρνει το προβάδισμα στο καλάθι, νικώντας στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-13. Στον ίδιο ρυθμό, αλλά πιο αποτελεσματικές συνέχισαν το ημίχρονο οι δύο ομάδες, με το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά να διευρύνει στο +4 τη διαφορά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 41-37.

Το τρίτο ήταν και το καλύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα της Βέροιας, η οποία πέτυχε 29 πόντους και έφτασε τη διψήφια διαφορά, παίρνοντας ένα προβάδισμα που έμοιαζε ασφαλείας, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Η Αρετσού δεν είχε τις απαντήσεις κι έτσι ο αγώνας έληξε με τον Φίλιππο Βέροιας να παίρνει το “ροζ φύλλο” νικώντας με 85-77.

ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς 77-85 Φίλιππος Βέροιας

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Γεωργούλης-Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 13-15, 37-41, 60-70, 77-85.

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Κυφωνίδης 31 (2), Βλάσιος 12 (3), Βάνης 14 (2), Ρόπουτης 6, Φλιώνης, Καλούδης, Καπόνης 3 (1), Πλιούκας 6(2), Ντίαθ 5.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 23 (1), Αποστολίδης 11 (3), Κοτσανος 6, Ξενιτίδης 16 (4), Κάτζος 15 (3), Μπένας 5, Μελαδιανός 7 (1), Φλιάτης 2.