Β' ΕΠΣΗ: Το πανόραμα της 15ης αγωνιστικής

Δείτε με μια ματιά όλα όσα έγιναν στα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής της Β' ΕΠΣΗ, όπως τα παρουσίασε η εφημερίδα "ΚΕΡΚΙΔΑ".

Νέα γκέλα της Αλεξάνδρειας, πλησιάζει το Παλαιοχώρι στον Α’ όμιλο

Νέα απώλεια βαθμών είχε η Αλεξάνδρεια. Αυτή την φορά έμεινε στο 2-2 με την Καβάσιλα και είδε το Παλαιοχώρι, που κέρδισε 0-6 στα Ασώματα, να μειώνει την μεταξύ τους διαφορά στους έξι βαθμούς. Στην Τρίτη θέση ανέβηκε η Καψόχωρα που κέρδισε στην Λυκογιάννη με 1-2. Τέλος, στην Κυψέλη η τοπική ομάδα κέρδισε με 3-2 την Αγία Βαρβάρα.

ΚΥΨΕΛΗ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 3-2

Σκόρερ: 26’ Κοκοφτόπουλος 1-0, 46’ Μπόσκος 2-0, 54’ Λίβας Ε. 2-1, 67’ Ζησόπουλος Θωμ. 3-1, 75’ Τσιλώνης Ε 3-2

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Λίλιος, Χαραλαμπίδης

ΚΥΨΕΛΗ: Φουντουκίδης, Παναγιωτόπουλος (80’ Γιδαρόπουλος), Μουσενίκας, Ζησιόπουλος Θοδ., ΛΕΣΙ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, Κοκοφτόπουλος (89’ Ζυμάρας), ΖΗΣΙΟΠΟΥΛΟΣ Θωμ., Μπόσκος, Κίτσας, Παναπακίδης.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας Σ, Τσιλώνης Π., Δάμτσιος, Τσιλώνης Ε., Δαδόπουλος (Σολάκογλου Γ), ΛΙΒΑΣ Ε., Σολάκογλου Ι (Τσακαλίδης), Αποστολίδης (Τσιάτσης), Δίπλας (Χατζηκυριακίδης), ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ, Λίβας Α.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Η Κυψέλη προηγήθηκε πριν το ημίωρο, συντήρησε το προβάδισμά της και με την έναρξη του β’ 45λεπτου σημείωσε και το 2-0. Η Αγία Βαρβάρα μείωσε προσωρινά αλλά οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και δεύτερη φορά αλλά στο τελευταίο τέταρτο δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ – ΚΑΒΑΣΙΛΑ 2-2

Σκόρερ: 9’ Νούζι 0-1, 65’ Κούκλας Α 1-1, 79’ Πιπιλιάρης 2-1, 83’ Πάτρας Κ. 2-2

Διαιτητής: Κωστούλης

Βοηθοί: Αργυρίου, Χαλατζιούκας

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: Κωνσταντινόπουλος, ΚΟΥΚΛΑΣ Α., Κούκλας Π. (60’ Γατόπουλος), ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ, Κίτσας Π., ΠΙΠΙΛΙΑΡΗΣ, Τσαντεκίδης (20’ Κούκλας Β.), Μάντζης (32’ Αλμπανίδης, Κοντογιάννης (60’ Παναγιωτίδης), Πιπιλιαρίδης, Τζιλόπουλος (20’ ΚΙΤΣΑΣ Β)

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Αποστολίδης, Κουτσιάδης, ΠΑΤΡΑΣ Ρ., ΤΣΙΑΜΠΑΣ Κ., Μυλωνάς Α., Ντινόπουλος (90’ Δούμας), Τσιάμπας Τ., ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ, Νούζι (83’ Τουτουντζίδης), ΠΑΤΡΑΣ Κ., Τεντσογλίδης (88’ Μυλωνάς Αχ).

Η Καβάσιλα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε στο σκορ και δημιούργησε ευκαιρίες για περισσότερα τέρμα αλλά οι ευκαιρίες της πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Η Αλεξάνδρεια ισορρόπησε στο β’ μέρος, πίεσε επιθετικά και σημείωσε δυο γκολ παίρνοντας προβάδισμα δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καβάσιλα πέτυχε τέρμα, έφτασε στο 2-2 και πήρε τον βαθμό.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ – ΚΑΨΟΧΩΡΑ 1-2

Σκόρερ: 76’ Τοπαλίδης 0-1, 78’ Παπαδόπουλος 1-1, 89’ Μπεκτάς 1-2

Διαιτητής: Κελεσίδης

Βοηθοί: Χρυσάνης, Ζαχαριάδης

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Σάρκα, Κούχια, Παγγούρας, Σακαλής Χ., Καλαϊτζίδης (90’ Κιουτάχιαλης), ΜΑΝΙΟΠΟΥΛΟΣ, ΒΟΡΓΙΑΤΖΙΔΗΣ, Κουλούσης (64’ Τσιφλίδης), Σακαλής Μ., Δημητριάδης, Παπαδόπουλος.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Μουρατίδης, Αραμπατζής, Όμπιντικ, ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ, Κουλουμπριτσίδης, Μητσιώτης (90’ Βρεττός), ΜΠΕΚΤΑΣ, Μάρκου, Στεργιούδης (46’ Τόζογλου), Ταραπόσος.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι στην Λυκογιάννη. Μετά από ένα αμφίρροπο και χωρίς γκολ 75λεπτο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ αλλά η Λυκογιάννη ισοφάρισε άμεσα. Το γκολ της νίκης σημειώθηκε στο τέλος του αγώνα και χάρισε τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους.

ΑΣΩΜΑΤΑ – ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ 0-6

Σκόρερ: 2’ Νεστορόπουλος, 27’ & 48’ Ανδρίτσος, 51’ Πλέσκας, 57’ Παπαδόπουλος, 81’ Κυνηγόπουλος.

Διαιτητής: Μπέκας

Βοηθοί: Παζαρτζικλής, Τσίτσης

ΑΣΩΜΑΤΑ: Νατσάλης, Παρασκευαΐδης (27’ Πολιτίδης), Ρηγόπουλος, Σερασκιέρης, Νοχουσίδης, Μπαλτζής Α (19’ Καλπακίδης), Χειμωνόπουλος, Γεωργιάδης, Μιχαλόπουλος, Τσιώμος, Μπαλτζής Δ.

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Μουσκεφτάρας (88’ Καζελίδης), Νικολόπουλος, Ταμπουράς, Γεωργιάδης (58’ Γκιόγκα), ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, Νεστορόπουλος, ΑΝΔΡΙΤΣΟΣ, ΚΥΝΗΓΟΠΟΥΛΟΣ Πλέσκας, Μιχαηλίδης (58’ Νατσικόπουλος), Παπαδόπουλος.

Άνετη ήταν η επικράτηση του Παλαιοχωρίου στα Ασώματα. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δυο τέρματα στο πρώτο μέρος και «καθάρισαν» το παιχνίδι στις αρχές του β’ 45λεπτου διευρύνοντας το προβάδισμά τους.

Πήρε το ντέρμπι η Επισκοπή, πάτησε κορυφή ο Άγιος Γεώργιος στον Β’ όμιλο

Η Επισκοπή ήταν η νικήτρια στο γειτονικό ντέρμπι με τα Λευκάδια (0-1) και με τους τρεις βαθμούς βρέθηκε μόλις δυο βαθμούς πίσω από την κορυφή. Στην πρώτη θέση όμως μαζί με τα Λευκάδια βρέθηκε και ο Άγιος Γεώργιος που αν και δύσκολα, κέρδισε την Πατρίδα με 1-0. Τέλος, στον Τρίλοφο ο Ολυμπιακός Νάουσας σημείωσε με άνετη νίκη με 1-6.

ΤΡΙΛΟΦΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 1-6

Σκόρερ: 13’ & 78’ & 82’ Σαμαράς, 32’ Μάινος, 72’ Κωνσταντινίδης, 79’ Σύρκος 0-6, 89’ Παπαδόπουλος 1-6

Διαιτητής: Γιαγκιτζόγλου

Βοηθοί: Γκαλαΐτσης, Πιπερίδης

ΤΡΙΛΟΦΟΣ: Δημητριάδης, Παπαδόπουλος, Κουιρουκίδης, Μίχος, Καρανάτσιος, Τσιτινίδης, Σπυριδόπουλος (16’ Καμπίσιος), Πρυμίδης (70’ Δουλγερίδης), Ακριβόπουλος (76’ Πιτούλιας), Αντωνίου, Πετεινάρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν: Φερλαχίδης, Μήτσικας Α, Κωνσταντινίδης, Μίσκος (65’ Λίγγος), Μήτσικας, ΜΑΙΝΟΣ, Φέσιος (46’ Σάκκος), Μπλιάτκας, ΣΑΜΑΡΑΣ, ΣΥΡΚΟΣ, Λένος (77’ Χαρατσίδης).

Άνετη νίκη σημείωσε στον Τρίλοφο ο Ολυμπιακός Νάουσας. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δυο τέρματα στο πρώτο μέρος και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο δεύτερο 45λεπτο.

ΡΑΧΗ – ΑΕΠ 2-1

Σκόρερ: 57’ Ορφανίδης 1-0, 65’ Παπαδόπουλος 1-1, 85’ Παναγιωτίδης 2-1

Διαιτητής: Γαβράς

Βοηθοί: Ζουρνατζίδης, Κωστογλίδης

ΡΑΧΗ: Παπαδόπουλος Σ, Σταυριανίδης (67’ Βελλιάδης), ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ, Ορφανίδης (75’ Αϊβάσης), ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, Παρμάκας (75’ Γκίτσιος), ΤΟΠΑΡΛΑΚΗΣ, Παπαδόπουλος Γ. (67’ Ζούρας), Δαμιανίδης, Τσιλιγκερίδης, Κανδυλίδης (46’ Παναγιωτίδης).

ΑΕΠ: Παναγιωτούλας, Κουκλανιώτης, Χονδροματίδης (80’ Πέτκος), ΜΩΥΣΙΔΗΣ, Χολέβας  (57’ Παπαδόπουλος), ΚΟΛΜΠΟΥΤΣΑΙ, ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ, Γκουτζιλίκας, Παπαγεωργόπουλος, Σιδηρόπουλος, Τσαρτιλίδης (80’ Καρολίδης).

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ντέρμπι στην Ραχιά. Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ στο δεύτερο μέρος αλλά η ΑΕΠ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε. Ο τυπικά γηπεδούχος Εθνικός, πέντε λεπτά πριν το τέλος σημείωσε και δεύτερο τέρμα και πήρε τη νίκη.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ 0-1

Σκόρερ: 18’ Ιωαννίδης

Διαιτητής: Μαλούτας

Βοηθοί: Βαλκάνος, Γκόγκος

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Κασαπίδης, Καϊσίδης, Σκαρλάτος (77’ Δημητρούσης), Μισαηλίδης Π., ΚΟΣΜΑΣ, ΤΑΝΗΣ, Τουγγελίδης, ΜΙΣΑΗΛΙΔΗΣ Μ., Πατσιαβούρας, Ηλίας, Αμανατίδης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Κερμανίδης, ΑΓΙΑΖΙ, Μουζάκι, ΤΣΙΜΠΡΑΚΟΥ, Χατζηιωαννίδης, ΔΗΜΟΥ Τ., Δήμου Β., Ιωαννίδης (68’ Παραστατίδης), Στυλιανού (90’ Καρυπίδης Σ), Ορφανίδης Α (80’ Χαλντέντα), Καρυπίδης.

Στο γκολ κρίθηκε το γειτονικό ντέρμπι στα Λευκάδια. Η ανεβασμένη Επισκοπή, σημείωσε τέρμα στο πρώτο εικοσάλεπτο και στο υπόλοιπο παιχνίδι διατήρησε το προβάδισμά της. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έχασαν το ματς.

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΠΑΤΡΙΔΑ 1-0

Σκόρερ: 89’ Σαρκατζής

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Γκόγκας, Παπαντώνης

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ: Κωνσταντινίδης, Τουλουμτζής, ΛΙΑΤΣΟΣ, Ορφανίδης, ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ, Γερμάνης, Ντρίζι (60’ Φουρκιώτης), Γκουργκούτας (90’ Σαντίνι), Καρυπίδης, ΣΑΡΚΑΤΖΗΣ, Τσιότσιος.

ΠΑΤΡΙΔΑ: Ραφαηλίδης (46’ Δίντσης), Κώτελης, Μπεκιαρίδης, ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗΣ, Παπαδόπουλος, ΣΑΙΠΙ, ΜΩΥΣΙΔΗΣ, Τσουλχάι, Σιδηρόπουλος, Ορφανίδης, Χάκα (86’ Κρεμλίδης).

Στο γκολ κρίθηκε η αναμέτρηση στον Άγιο Γεώργιο. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και έκαμψαν την αντίσταση της μαχητικής Πατρίδας.

ΠΗΓΗ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ "ΚΕΡΚΙΔΑ"