Πρωταθλήτρια της Β’ ΕΠΣΗ η Καψόχωρα - Το πανόραμα της 8ης αγωνιστικής

Πρωταθλήτρια της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας είναι από την περασμένη Κυριακή η ΑΕ Καψόχωρα.

Η ομάδα του Γιώργου Κίτσα επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής με 1-0 του Διαβατού και εξασφάλισε μαθηματικά τον τίτλο (υπερτερεί στην ισοβαθμία).

Στα άλλα ματς της 8ης αγωνιστικής των πλέι φο, ο Σταυρός κέρδισε με 4-0 τον Ολυμπιακό Νάουσας ενώ ο Αχιλλέας Νάουσας επικράτησε της Αγίας Βαρβάρας με 2-0.

Στον δεύτερο όμιλο των πλέι άουτ (ο πρώτος είχε ρεπό), η Ακαδημία Βέροιας κέρδισε στα Λευκάδια με 1-5 και η ΑΕΠ επικράτησε με 3-0 των Ασωμάτων.

Βοηθοί: Παυλίδης, Μποΐτσιος

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Τζέπης (50’ Τοπαλίδης), Κίτσας Χ, Τόζογλου, Μουρατίδης, Όμπιντικ, Κίτσας Ν., Μαρτζέλος, Μάρκου (80’ Μαρτζέλος), Μπεκτάς, Κίτσας Γ.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Ματελόπουλος, Τσιφλίδης Ι. (84’ Μανιόπουλος), Δαληγγάρος, Πετράκος, Ταγκαλίδης, Μουρατίδης, Μανωλόπουλος, Λιλιόπουλος, Τσιφλίδης Μ., Βοργιατζίδης (68’ Κοτρίδης), Μαρούδας (78’ Μπιλαδέρης).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Ανοιχτό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Καψόχωρα έφτασε στο γκολ στο δεύτερο μέρος ενώ στο αντίποδα οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 2-0

Σκόρερ: 78’ Βασιλείου, 80’ Καρούτσος

Διαιτητής: Μαυρίδης

Βοηθοί: Σαμαράς, Χρυσάνης

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Αντιφάκος, Χατζηιωαννίδης, Καρούτσος, Κούτσης, Βασιλείου, Πάριζας (46’ Κοκοφειάδης), Λάμπρου (78’ Κολτσάκης), Βαρθολομαίος (75’ Παπανάνος), Ζήρας, Αλατσίδης, Μπράτσης (75’ Ρώσσιος).

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Τσιλώνης Ε (85’ Γιαννακίδης), Τσιάτσης (80’ Κυριακίδης), Πασβάνης, Δήμου, Χαλβατζής, Τσιλώνης Π., Κονγκέζος, Δάμτσιος, Μοτσιόπουλος, Αποστολίδης.

Αμφίρροπο παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκειά του, το οποίο κρίθηκε με δυο γκολ προς το τέλος του. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγο πριν μπει η αναμέτρηση στο τελευταίο της δεκάλεπτο και εξασφάλισαν τη νίκη.

ΣΤΑΥΡΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 4-0

Σκόρερ: 5’ Κωνσταντάτος, 33’ Τάνης, 37’ Παπαδόπουλος, 86’ Μελιόπουλος

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Τσιάτσης, Χαραλαμπίδης

ΣΤΑΥΡΟΣ: Κούβαρος, Περτσιούνης, Τάνης, Κοτζαχρήστος (65’ Σαρηκυριακίδης), Τσίλης Δ., Τσίλης Π., Κωνσταντάτος (74’ Μουταφίδης), Πατσιαβούρας (74’ Νικολαΐδης), Γαβριηλίδης (46’ Μελιόπουλος), Καλφούτζος (65’ Τσίλης), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Μήτσικας, Σαράφης (46’ Σάκκος), Κατσαράκης, Μάινος, Μήτσικας, Σερδαρίδης (71’ Βαρβέρης), Λένος, Παπαδής, Νικόλοφ, Σύρκος.

Στο πρώτο μέρος καθάρισε το ματς ο Σταυρός. Σημείωσε τρία γκολ και με προβάδισμα 3-0 δεν είχε κανένα πρόβλημα στην συνέχεια. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλο ένα τέρμα λίγο πριν το τέλος.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ 1-5

Σκόρερ: 27’ Λαζαρίδης 0-1, 40’ Τσανασίδης 0-2, 59’ Μάρκου 0-3, 67’ Οργιανέλης 0-4, 67’ Μάρκου 0-5, 84’ Δημητρούσης 1-5

Διαιτητής: Γκαλαΐτσης

Βοηθοί: Σαββίδης, Παυλίδης

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Μερκουράκης, Αμανατίδης Β., Δρενοβιάδης Θ., Γκότσης, Αμανατσίδης Σ., Χαρατσίδης, Δημητρούσης, Μπαξεβάνης, Χίσα, Κωστόπουλος, Κεσίδης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Γιοβανόπουλος, Καρύδας, Λαζαρίδης, Τσανασίδης, Γιοβανόπουλος (63’ Αποστολίδης), Οργιανέλης (63’ Παπαευθυμίου), Ζώγος, Μάρκου (73’Σταύρου), Μπάμπαλος, Νανόπουλος, Αλαμπορινός (38’ Κοτρώνης).

Η Ακαδημία Βέροιας πήρε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος σημειώνοντας δυο γκολ. Το έργο της έγινε πιο εύκολο στο δεύτερο μέρος όταν διεύρυνε το σκορ και το έφτασε στο 0-5. Τα Λευκάδια μείωσαν σε 1-5 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΣΩΜΑΤΑ 3-0

Σκόρερ: 48’ & 77’ Καφετζής, 73’ Τσιάρας

Διαιτητής: Ασβεστάρας

Βοηθοί: Λούρης, Καραμίχος

ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ: Σιουκιούρογλου, Χολέβας, Γιάννου, Κουκλιανιώτης (82’ Σαχπατζίδης), Μωυσίδης, Δάσιος, Παπαδόπουλος, Βαφειάδης (74’ Γιαννακίδης), Καφετζής, Τσιάρας, Κακούλης (60’ Καραγιάννης).

ΑΣΩΜΑΤΑ: Ανδρεάδης, Παρασκευαΐδης, Ρηγόπουλος, Σερασκιέρης Π, Ιωσηφίδης, Τσιώμος, Μιχαλόπουλος Κ, Λίβας, Σερασκιέρης Χ., Γεωργιάδης, Μιχαλόπουλος Π.

Χωρίς τέρματα το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, η ΑΕΠ προηγήθηκε νωρίς και σημείωσε άλλα δυο γκολ στην συνέχεια που την οδήγησαν σε μια επικράτηση χωρίς άγχος.