Παγκόσμια Ελλαδάρα! Στον τελικό η Εθνική πόλο - Έκλεισε θέση και για το Παρίσι

Με εμφάνιση βγαλμένη από τα όνειρα του Θοδωρή Βλάχου, η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών συνέτριψε με 13-7 τη Σερβία και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου της Φουκουόκα!

Η γαλανόλευκη με άμυνα για σεμινάριο "εγκλώβισε" τους Σέρβους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να φτάσει σε μια τεράστια νίκη.

Το Σάββατο (29/07, 12.00, ΕΡΤ3) θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Ισπανία (27/07/ 12.30), ενώ παράλληλα εξασφάλισε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 του Παρισίου.

Το ματς

Οι Σέρβοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γιάκσιτς να σκοράρει στην κόντρα. Η Εθνική μας απάντησε με τέρματα των Σκουμπάκη και Κάκαρη πριν ο Στραχίνια Ράσοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει το 2-2. Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας να προηγείται 3-2 με το δεύτερο τέρμα του Κάκαρη.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική μας. Με άμυνα για σεμινάριο και υπομονή στην επίθεση η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου "έτρεξε" επί μέρους 3-0 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 6-2.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στο τρίτο οκτάλεπτο, αλλά η Εθνική μας ήταν αψεγάδιαστη. Με την άμυνα στον παίκτη λιγότερο να είναι σεμιναριακή, έκλεισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους 3-2 και μπήκε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 9-5.

Αργυρόπουλος και Κάκαρης έκαναν το 11-5, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την ιστορική πρόκριση για την Εθνική μας, με παίκτες και τεχνικό επιτελείο να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς μετά το τελικό 13-7.

Ελλάδα - Σερβία 13-7

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-0, 3-2, 4-2

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης, Γκίλλας 1, Τζωρτζάτος

Σερβία: Μίσοβιτς, Ραντούλοβιτς, Ράσοβιτς 2, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς 1, Μιλόγεβιτς 1, Ντράσοβιτς, Γιάκσιτς 1, Γιάνκοβιτς, Ούμποβιτς 1, Βούτσινιτς, Μαρτίνοβιτς, Μίτροβιτς.