Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Τζόκοβιτς "υπέταξε" τον Ναδάλ!

Η σπουδαία μονομαχία μεταξύ των Νόβακ Τζόκοβιτς και Ράφα Ναδάλ, τελικά, μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Ο Σέρβος επικράτησε άνετα του Ισπανού με 2-0 σετ (6-1, 6-4) σε λίγο περισσότερο από μία ώρα.

Ο «Νόλε» έσπασε πέντε φορές το σερβίς, για να πανηγυρίσει τη 31η νίκη στην καριέρα του κόντρα στον Ναδάλ. Πιο αναλυτικά, το πρώτο σετ έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες με 6-1, ενώ με τον ίδιο τρόπο άρχισε και το δεύτερο, αφού ο Τζόκοβιτς έκανε με το «καλημέρα» break τρέχοντας μετά σερί 3-0 για το συνολικό 4-0.

Ο Ναδάλ αντέδρασε και απάντησε με δικό του επιμέρους σερί (4-0) για να ασκήσει πίεση στον αντίπαλό του (4-4). Ωστόσο, ο κάτοχος 24 Grand Slam, Νόβακ Τζόκοβιτς, πήρε το προβάδισμα (5-4) με break για να τελειώσει το ματς με άσο στο matchpoint.