Πάλεψε αλλά έχασε από την ΑΕΚ ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από την ΑΕΚ με σκορ 29-21, στο σημερινό παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν το ματς, το οποίο διεξήχθη στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» του Μακροχωρίου, ωστόσο στα τελευταία λεπτά δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ξέφυγαν στο σκορ και έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης.

Αγωνιστικά, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά, αφού θέλησε να πάρει το πάνω χέρι στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ στο 20ο λεπτό (7-5), ωστόσο οι παίκτες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 7-7 στο 25’. Οι φιλοξενούμνενοι ξαναπήραν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το 10-8 υπέρ τους.

Στην επανάληψη οι Βεροιώτες μπήκαν με διάθεση να πάρουν κάτι καλό από το παιχνίδι και μέχρι το 50’ το ματς πήγαινε γκολ-γκολ.

Στο τελευταίο 10λεπτο όμως η ΑΕΚ πάτησε… γκάζι και έχτισε αρχικά μια διαφορά τεσσάρων γκολ, την οποία διεύρυνε όσο κυλούσε ο χρόνος φτάνοντας στο τελικό 21-29!

Τα δεκάλεπτα: 1-3, 5-7, 8-10, 14-15, 19-22, 21-29

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: 2/3 πέναλτι - 4 δίλεπτα, ΑΕΚ: 5/5 πέναλτι, 5 δίλεπτα

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Αρβανιτίδης, Δάσκαλος 1, Δέλλιος, Δινάλης, Δόμπρης 6, Δραγκόλας 1, Ζλατάνοφ, Κορωνάς, Κωστακίδης, Μάντζος 3, Μιχαηλίδης, Μπαντής 8, Παντελίδης, Ρεμπελάκος, Τσιρογιάννης, Μπόβας.