Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε στο Μακροχώρι ο 4ος δρόμος μνήμης των 21 μαθητών (φωτο)

Κάτω από μία ανοιξιάτικη μέρα και με μεγάλη συμμετοχή αθλουμένων και θεατών έγινε ο 4ος δρόμος  στην μνήμη των 21 αδικοχαμένων μαθητών του Μακροχωρίου.

Η εμπειρία των τελευταίων χρόνων αποτέλεσε την πυξίδα να γίνουν άψογα όλες οι διοργανώσεις και στις πέντε κατηγορίες και η οργάνωση τελείωσε με την αναμνηστική φωτογραφία των εθελοντών στην πλατεία που πήρε το όνομα των 21 μαθητών, περιποιημένη από τον αντιδήμαρχο Βέροιας κ. Παπαδόπουλο με λουλούδια με το νούμερο 21 αλλά και 21 προβολάκια που φωτίζουν την πλατεία. 

Υπήρχε και πάλι συγκινησιακή φόρτιση και το σύνθημα που κυριάρχησε ήταν "δεν θα σας ξεχάσουμε ποτέ. " 

Στο αγωνιστικό κομμάτι έχουμε την μεγάλη συμμετοχή σε όλες τις κατηγορίες και αυτό δείχνει οτι ο κόσμος αγκάλιασε αυτή την διοργάνωση που έχει παρόν και μέλλον. 

Φυσικά μεγάλη η συμμετοχή και των τοπικών αρχών με επικεφαλής τον Δήμαρχο Βέροιας κ. Βοργιαζίδη τον πρόεδρο του ΚΑΠΑ κ. Στέργιο Διαμάντη , με τον αντιδημάρχους κ.κ Παπαδόπουλο , Κορωνά, Λυκοστράτη , τον Βουλευτή της Ν.Δ κ. Βεσυρόπουλο, τους περιφερειακούς συμβούλους κ.κ Καρατζιούλα και Σαρρηγιαννίδη, τους υποψηφίους κ.κ Μουρτζίλα  και Νεστορόπουλο,  Δημοτικούς συμβούλους και πολλούς εκπροσώπους σωματείων της περιοχής . Επίσης διακρίναμε τον ένθερμο φίλο του αθλητισμού πρόεδρο του ΑΣ. Μέσης κ. Ιορδάνη Κυρακλίδη.

Στο τέλος η οργανωτική επιτροπή τίμησε τους τρεις πρώτους νικητές σε κάθε κατηγορία, όπως επίσης ανθρώπους του αθλητισμού και του πολιτισμού με μεγάλη προσφορά στην περιοχή. 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΏΝΩΝ

10 χιλ 

1) Γάζος Δημήτριος   ( ΠΑΣ Ζωγράφου) 

2) Παπαδόπουλος Αθανάσιος (  Αιανή Κοζάνης) 

3) Κωνσταντινίδης Κοσμάς 

4) Αθανασίου Βασίλης

5) Δημητριάδης Αμβρόσιος

6) Χασάπης Χρήστος 

10χιλ Γυναικών 

1) Γρηγοριάδου Μακρίνα  (Γιαννιτσά) 

2) Λαμπροπούλου Κατερίνα (makridisteam)

3) Διαμαντοπούλου Βασιλική ( Casper Runnihg team)

4) Μανώλη Αλεξάνδρα (Σύλλογος Δρομέων Βέροιας ( sportstrainig-karagiannis )

5) Ηλιάδου Φωτεινή ( makridisteam) 

6) Χατζηπανταζή Φωτεινή ( makridisteam) 

αποτελέσματα αγοριών Γυμνασίων

1) Παναγιώτης  Αθανασιάδης

2) Κωνσταντίνος Ζήση 

3) Δημήτριος Λιόγκας

αποτελέσματα κοριτσιών γυμνασίων 

1)Έμυ Λάζου 

2)Μαρία- Δήμητρα Τσάρκα

3) Ήλια Μπαρμπαρούση 

αποτελέσματα αγοριών Δημοτικών 

1) Καραγιάννης Αλέξανδρος 

2) Νέστορας Θεόδωρος 

3) Βαλσαμόπουλος Γιάννης

αποτελέσματα κοριτσιών Δημοτικών 

1) Μαρία Στίμου

2) Αφροδίτη Κοσμίδου

3) Αντωνία Γραμματικοπούλου 

Στον χαιρετισμό του ο πρόεδρος του νέου συλλόγου ΨΗΦΙΦΩΤΟ κ. Ελευθεριάδης  τόνισε .

"Ευχαριστούμε όλους όσους παραβρέθηκαν και συμμετείχαν στον 4ο αγώνα του δρόμου μνήμης των 21 μαθητών.

Εκ μέρους του Δ.Σ του νεοσύστατου Πολιτιστικού Συλλόγου Μακροχωρίου "ΨΗΦΙΔΩΤΟ" και της οργανωτικής επιτροπής του αγώνα , θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες από όλες τις κατηγορίες του αγώνα και να ευχαριστήσω για την καλή συνεργασία μας πρωτίστως με τον ιδρυτή του αγώνα πολιτιστικό σύλλογο ΝΤΟΠΙΩΝ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ. 

Ευχαριστούμε τον Δήμο Βέροιας και ιδιαίτερα τον Δήμαρχο κ. Βοργιαζίδη, τον ΚΑΠΑ με τον συμπαραστάτη σε όλη την προσπάθεια της διοργάνωσης αξιότιμο πρόεδρο της κ. Διαμάντη Στέργιο, τον διοικητή της τροχαίας Βέροιας  για την άψογη συνεργασία ως προς την ασφαλή διαδρομή του αγώνα κ. Παρούτογλου, τον σύλλογο Δρομέων Βέροιας για την μεγάλη βοήθεια με την παρουσία του κ. Γιάννη Καραγιάννη και του πρόεδρου του συλλόγου κ. Βασίλη Τσιάρα, και την αμέριστη και απο καρδιάς εθελοντική παρουσία όλων των εθελοντών.

Να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν για την μικρή η μεγάλη στήριξη που παρείχαν για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα. 

τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στους χορηγούς μας που ανταποκρίθηκαν και στάθηκαν δίπλα στην προσπάθεια μας. 

Η εκδήλωση ολοκληρώνεται με τις απονομές στους νικητές όλων των κατηγοριών και με τιμητικές πλακέτες σε ανθρώπους που έχουν προσφέρει σε αθλητικό , πολιτιστικό και κοινωνικό επίπεδο.

Σας ευχαριστούμε όλους για άλλη μία φορά και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τον 5ο Αγώνα δρόμου τον Απρίλιο του 2020."

Οι ειδικές βραβεύσεις 

Για την προσφορά τους στον Αθλητισμό και τον Πολιτισμό βραβεύτηκαν οι κ.κ Μουρτζίλας Στέργιος πρόεδρος της ΕΠΣ Ημαθίας, Γιώργος Κικερίδης (ποδόσφαιρο) Τσακαλίδης Δημήτριος (ποδόσφαιρο) Κελεπούρης Νικόλαος (προπονητής στίβου) Μηνάς Κυριάκος (προπονητής στίβου) Κελεπούρης Αντώνιος (πολιτισμός) Καραντουμάνης  Κώστας (προπονητής στίβου) την ομάδα ποδοσφαίρου της Ένωσης Απ. Παύλου) τον Βασίλη Τσιάρα (πρέοδρο του συλλόγου δρομέων Βέροιας) την Παπαδόπούλου  Μαρία (χαν τμπολ) 

τιμής ένεκεν για την προσφορά στην πραγματοποίηση "Ενός ονείρου"

Τροχαία Βέροιας  (Αστυνομία) 

Ελληνικός Στρατός (Στρατός) 

Σύλλογος ΛΟΝΑΠ 

Τιμής ένεκεν για την προσφορά τους στον πολιτισμό 

Τσιάρας Αχιλλέας  (χοροδιδάσκαλος) 

Σύλλογος Ποντίων 

Σύλλογος Ποντίων Ασβεστάς Βασίλειος ( χοροδιδάσκαλος) 

LUCY TAYLOR ( Σχολή χορού) 

Αναγνώστου Ειρήνη (Σύλλογος ΨΗΦΙΔΩΤΟΎ)

Στέργιος Διαμάντης (πρόεδρος ΚΑΠΑ) 

Όραμα Ελπίδα ( για την προσφορά στην κοινωνία) 

Πρωτοβουλία για το παιδί ( για την προσφορά στην κοινωνία)

HELLASTRON- ΜΑΝΔΑΛΩΖΗΣ ( Για την προσφορά στην πραγματοποίηση ενός ονείρου) 

Επίσης τιμής ένεκεν για την προσφορά στην πραγματοποίηση ενός ονείρου στους εξής

Σύλλογος Άνυδρου, Σύλλογος Τριλόφου, Σύλλογος Ξεχασμένης, Σύλλογος Διαβατού, Σύλλογος ρυθμικής γυμναστικής του Φιλίππου Βέροιας, Σύλλογος γονέων Λυκείου Μακροχωρίου, Σύλλογος γονέων Γυμνασίου Μακροχωρίου, Σύλλογος γονέων Δημοτικού Διαβατού, ΛΕΜΟΒ, σύλλογος Φυσιοθεραπευτών, Ψωμιάδου Μαρία (ιατρός) Αραμπατζή Μαρία (ιατρός) Κελεσίδου Νένα (ιατρός) Τσιλιγκαρίδου Κική, 

Ζήση Νεκταρία ,(νοσηλεύτρια) Παπαδόπουλος Παν.( νοσηλευτής) 

Γάτος Νίκος (νοσηλευτής) Συμέλα Τσουλτσίδου, (Διαβατός) 

για την προσφορά στην κοινωνία 

Σύλλογος Ν. Νικομήδειας "Η Αγάπη" 

Ρήκος Χρήστος (πιλότος ΜΙΡΑΖ) 

ΠΗΓΗ: LAOSNEWS.GR