Ανοδική πορεία των μαθητών του νομού μας στο 28ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκάκι

Διεξήχθησαν το τριήμερο από 23 έως 25 Απριλίου 2016 στη Χαλκιδική, στο ξενοδοχειακό συγκρότημα 4*Athos Palace, το 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ και το 14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ –ΤΡΙΩΝ 2016.

Εξαιρετική η εμφάνιση των μικρών σκακιστών της περιοχής μας στο 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ και ιδιαιτερα  της σκακίστριας  ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑΣ από την ΒΕΡΟΙΑ που κατέκτησε την 7η θέση στην Β΄ Γυμνασίου. Τέλος στο ανοιχτό Πρωτάθλημα  Α'-Β'-Γ' Δημοτικού την 6η θέση στην τελική κατάταξη κατέκτησε ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ από την ΒΕΡΟΙΑ.

15η

Εκτός από τους αγώνες του Ομαδικού και Ατομικού Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στις παράλληλες εκδηλώσεις περιλαμβανόταν η διοργάνωση του 12ου Ανοικτού Κυπέλλου Μαθητών-τριών που περιλάμβανε τρία τουλάχιστον ηλικιακά γκρουπ μαθητών (Α΄-Β΄-Γ΄ Δημοτικού, Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ Δημοτικού και Γυμνάσια-Λύκεια).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΝΟΙΚΤΟ Δ' - Ε' - ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΒΕΡΟΙΑ

4,5

12η

Αντιπρόσωπος από την περιοχή μας  ήταν ο διακεκριμένος  Διαιτητής Αγώνων κ. Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος από την Βέροια.