Κυριαρχία των αθλητών του Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ στο 3ο Διενοριακό Πρωτάθλημα Σκάκι 2016

Για ακόμη μια φορά κυριάρχησαν οι αθλητές του Σ.Ο ΒΕΡΟΙΑΣ  στο σκακιστικό τερέν αποκομίζοντας: 3 Κύπελλα και 16 Μετάλλια (8 Χρυσά, 5 Αργυρά και 3 Χάλκινα).

Στις 29 Μαΐου 2016έγιναν οι τελικοί οι αγώνες του 3ου Διενοριακου Πρωταθλήματος Σκάκιστην Ιερά Μονή Παναγίας Δοβραόπου διοργάνωσε το Γραφείο Νεότηταςτης Ιεράς Μητροπόλεως Βεροίας Ναούσης και Καμπανιαςσε συνεργασία με τον Σκακιστικό Όμιλο Βέροιαςστα πλαίσια ΚΒ’ ΠΑΥΛΕΙΑαθλητικές εκδηλώσεις «Δημήτριος Βικέλας»  όπου συμμετείχαν παιδιά από όλο τον Νομο Ημαθίας τα οποια είχαν προκριθεί από τις περιοχές τους Βέροια – Αλεξάνδρεια – Νάουσα κατά το διάστημα 21 και 22 Μαΐου 2016 όπου έγινε και η προκριματική φάση.

Στην τελική φάση συμμετείχαν συνολικά 90 παιδιά από την Αλεξάνδρεια, Βέροια, Μακροχωρι, Μελική, Νάουσα και Πατρίδα  ηλικίας από Νήπια έως γ΄ Γυμνασίου. Όλα τα παιδιά έπαιξαν 5 αγώνες ανεξαρτήτως αποτελέσματος και χωριστήκαν σε τρία γκρουπ . Στο πρώτο γκρουπ συμμετείχαν νήπια έως γ΄ δημοτικού στο δεύτερο γκρουπ συμμετείχαν παιδιά από δ΄ έως στ΄ δημοτικού και στην τελευταία κατηγορία συμμετείχαν παιδιά από α΄ έως γ΄ γυμνάσιου.

Στο τέλος των αγώνων 29 Μαΐου 2016 τα παιδιά βραβεύτηκαν στο Δημοτικό Θέατρο Νάουσας από τον σεβασμιότατο Μητροπολίτη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων.

Συγκεκριμένα, βραβεύτηκαν οι τρεις πρώτοι από κάθε γκρουπ και ξεχωριστά οι τρεις πρώτοι από κάθε τάξη της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης οι οποίοι είναι:

Γενική Κατάταξη Α΄ Γκρουπ(Νήπια έως Γ΄ Δημοτικού)

1.      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Γ΄ Δημοτικού)
2.      ΓΙΑΝΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Γ΄ Δημοτικού)
3.      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Γ΄ Δημοτικού)

Γενική Κατάταξη Β΄ Γκρουπ(Δ΄ έως Στ΄ Δημοτικού)

1.      ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (Ε΄ Δημοτικού)
2.      ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Στ΄ Δημοτικού)
3.      ΤΣΙΦΛΙΔΗΣ ΣΤΑΘΗΣ (Ε΄ Δημοτικού)

Γενική Κατάταξη Γ΄ Γκρουπ(Α΄ έως Γ΄ Γυμνάσιου)

1.      ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ  ΣΥΜΕΛΑ (Β΄ Γυμνάσιου)
2.      ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Α΄ Γυμνάσιου)
3.      ΜΠΑΧΑΝΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (Α΄ Γυμνάσιου)

ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΝΗΠΙΑ

1.      ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1.      ΝΑΚΙΤΣΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
2.      ΠΑΤΣΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
3.      ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1.      ΜΠΙΤΕΡΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
2.      ΓΚΟΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
3.      ΠΑΛΟΥΚΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ

Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1.      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ|
2.      ΓΙΑΝΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
3.      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Δ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1.      ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
2.      ΚΑΦΕΤΖΗ ΙΩΑΝΝΑ
3.      ΖΑΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1.      ΤΣΙΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
2.      ΤΣΙΦΛΙΔΗΣ ΣΤΑΘΗΣ
3.      ΠΟΥΛΤΣΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1.      ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
2.      ΚΥΡΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
3.      ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1.      ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
2.      ΜΠΑΧΑΝΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1.      ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΧΑΡΑ  ΣΥΜΕΛΑ

Ο Σκακιστικός όμιλος Βέροιας συγχαίρει όλους τους παραπάνω και ιδιαιτερα τους αθλητές του  για τις αποδόσεις τους και τους εύχεται καλή σκακιστική πορεία.