Εφηβικό: Ισόπαλος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ με τον Αερωπό

Το Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013, διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Έδεσσας, το εξ αναβολής παιχνίδι για το Πρωτάθλημα Εφήβων, μεταξύ του Αερωπού Έδεσσας και του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι από το οποίο δεν έλειψαν οι αντεγκλήσεις και τα παράπονα προς τους διαιτητές από τους γηπεδούχους, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες τελικά με σκορ 31-31.

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, που προηγήθηκε μέχρι και με 6 γκολ διαφορά, αλλά σιγά- σιγά οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 15-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ και το τελικό σφύριγμα δεν βρήκε νικήτρια καμία ομάδα. Ο τραυματισμός του παίκτη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Δομπρή στο δεξί μάτι, τον άφησε για αρκετό χρονικό διάστημα εκτός παιχνιδιού και στο τέλος του αγώνα χρειάστηκε να γίνει ιατρική επέμβαση και να του τοποθετηθούν τρία ράμματα για να σταματήσει η αιμορραγία.

Κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο συνοδός της τοπικής ομάδας στο 15.56΄ του δεύτερου ημιχρόνου για ειρωνική συμπεριφορά προς τους διαιτητές (Μπουγιάκας-Χατζηπαναγιωτίδης).

Απ΄ ευθείας κόκκινη κάρτα στο 25.54 του δευτέρου ημιχρόνου αντίκρισε ο παίκτης του Αερωπού Κράλλης Γιάννης για επικίνδυνο παίξιμο σε αντίπαλο παίκτη (χωρίς να του κρατηθεί το δελτίο), ενώ στο 26.59΄του δευτέρου επίσης ημιχρόνου, αποβλήθηκε με τρίτη δίλεπτη παρατήρηση και ο παίκτης του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, Τάσος Παντελίδης.

Πέναλτι: 3/4, 2/4.  Δίλεπτα: 9/7. Αποκρούσεις: 12/18 Λάθη: 8/18.

Δεκάλεπτα: 3-6, 8-12, 15-15 (Ημίχρονο), 20-20, 25-25, 31-31

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σαράφης-Κούγιας): Θωμαϊδης(2), Αποστολίδης(2), Τριανταφυλλίδης, Χαραλαμπίδης(1), Σερασίδης, Ζευγαρόπουλος(2), Μιχαηλίδης(3), Δομπρής(10), Κωσταράκης(1), Γιακουμόπουλος(1), Παντελίδης(9), Καργατζής, Ζλατάνος, Πιστοφίδης.