Πρωταθλητές οι Παίδες του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ!

Μεγάλη νίκη  πέτυχαν οι παίδες του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ έναντι της αντίστοιχης ομάδας του ΦΙΛΙΠΠΟΥ. Στο μεγάλο ντέρμπι της Ημαθίας, οι Ναουσαίοι επικράτησαν των Βεροιωτών με τελικό σκορ 31-28.

Η πρωτοπορία στο σκορ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού εναλλασσόταν με την ομάδα της Νάουσας στο ημίχρονο να βρίσκεται πίσω στο σκορ με ένα τέρμα (15-16).

Από την αρχή του β' ημιχρόνου ο ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ανέβασε την απόδοσή του και από το 40' περίπου πήραν κεφάλι στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα. Ασταμάτητοι στον αγώνα ήταν οι παίκτες της Νάουσας Ρότζιος Π. και Θεοδωρόπουλος που σημείωσαν από 10 τέρματα έκαστος και έβαλαν 20 τέρματα από τα συνολικά 31!

Με αυτή τη σπουδαία νίκη επί του ΦΙΛΙΠΠΟΥ και την νίκη επί του Μίλωνα Γιαννιτσών με σκορ 32-24, οι παίδες του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ αναδείχθηκαν και μαθηματικά πλέον πρωταθλητές Κεντρικής Μακεδονίας.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα των παίδων έχει κατακτήσει την πρώτη θέση στο πανελλήνιο για 4 συνεχείς χρονιές και με την φετινή χρονιά έχει αναδειχθεί συνολικά 5 συνεχείς χρονιές πρωταθλήτρια Κεντρικής Μακεδονίας.

Το γεγονός αυτό την κάνει να ξεχωρίζει ανάμεσα σε όλες τις υπόλοιπες ομάδες πανελληνίως καθώς, κανείς άλλος σύλλογος στην ιστορία του ελληνικού χάντμπολ δεν έχει κατακτήσει πανελλήνιο πρωτάθλημα πάνω από 3 συναπτά έτη.

Δεκάλεπτα: 4-5,  13-9,  15-16 (Ημίχρονο),  18-19,  25-24, 31-28 (Τελικό).