Έχασε και από τον Πανελλήνιο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ!

Ο Πανελλήνιος έσπασε το... ρόδι στην 8η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, επικρατώντας 21-18 του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην Αθήνα. Πλέον οι δύο ομάδες και ο Άρης Νίκαιας ισοβαθμούν με δύο βαθμούς στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και η «μάχη» της παραμονής άναψε για τα καλά.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανελλήνιος έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και με τον Χρήστο Δημήτρουλα οργανωτή και εκτελεστή (5 γκολ), προηγούταν από την αρχή του ματς.

Στο 23' η διαφορά έφτασε τα 3 γκολ (8-5) και αν ο Χάρης Δέλιος δεν είχε κάνει 11 επεμβάσεις οι «Ολυμπιονίκες» θα είχαν πάρει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά από το 10-8 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 6-2 και προηγήθηκαν 16-10 (44'), παρά το γεγονός πως ο Δημήτρουλας ήταν εκτός αγώνα για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες (έσκισε το φρύδι του).

Η άμυνα των «Ολυμπιονικών» προσαρμόστηκε πάνω στον Μπαντή, τον οποίο έπαιξε man to man και οι Βεροιώτες «κόλλησαν» επιθετικά, σημειώνοντας μόλις 2 γκολ στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου!

Ο Πανελλήνιος στα λεπτά που απέμειναν διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και τελικά πήρε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα, χάρις το τελικό 21-18.

Σκάρλος: «Μεγάλη ψυχολογική ανάσα»
Ο προπονητής του Πανελληνίου Δημήτρης Σκάρλος ανακουφισμένος από την πρώτη νίκη της ομάδας του τόνισε: «Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Ήταν μία νίκη που θα μας κάνει καλό ψυχολογία μας και θα μας ωθήσει στο να δουλέψουμε περισσότερο. Μας κάνει να έχουμε αισιοδοξία για το μέλλον, αφού και οι άλλες ομάδες είναι κοντά μας. Ελπίζω να γίνει κάτι καλό στην μεταγραφική περίοδο».

Σαράφης: «Από τις δυσάρεστες στιγμές στην καριέρα μου»
Από την άλλη πλευρά στο... στρατόπεδο του ΦΙΛΙΠΠΟΥ υπήρχε κατήφεια και προβληματισμός με τον προπονητή της ομάδας Κύρο Σαράφη να δηλώνει περίλυπος: «Είναι μία από τις χειρότερες στιγμές που έχω ζήσει στον αθλητισμό. Φαίνεται μας λύγισε το βάρος της φανέλας. Το παιχνίδι χάθηκε από την αρχή, όταν βγάζαμε συνέχεια καλές άμυνες και δεν αξιοποιούσαμε την επίθεση».

Τα δεκάλεπτα: 3-2, 6-4, 10-8 (ημχ.), 13-9, 18-13, 21-18

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/4-0/0.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Δημητρόπουλος, Τζανακάκης, Βασιλόπουλος 2, Σκοδριάνος, Δημήτρουλας 6, Παπανίκος, Ξηρός, Πανταζής 1, Σαμαράς 4, Παρασκευαϊδης, Μαυροφρύδης 2, Χελιώτης 1, Μπαρίκος 1, Αιβάζης 1, Τσιμούρτος, Σομπιρακούλ 3.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Κωστακίδης Π. 1, Τσιρογιάννης 5, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 1, Παντελίδης, Μπαντής 4, Δέλιος, Ζλατάνος, Κορωνάς, Δραγκόλας 1, Κωστακίδης Θ. 2, Δάσκαλος 4, Δινάλης, Κορωνάς.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρά η αναδημοσίευση, ολική, μερική ή περιληπτική αναπαραγωγή, η κατά παράφραση ή διασκευή των κειμένων που περιέχονται στο website
με οποιονδήποτε τρόπο (ηλεκτρονικό, μηχανικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο), χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια του kerkidasport.gr.

Ακολουθήστε μας: Facebook | Twitter | Youtube RSS