Ήττα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από την Α.Ε.Κ.

Την ήττα με σκορ 31-23 γνώρισε στην Αθήνα ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ από την ΑΕΚ, στα πλαίσια της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» κόντραραν την ΑΕΚ μόνο στο πρώτο τέταρτο (6-5). Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι με καλές άμυνες και με πολλούς αιφνιδιασμούς προηγήθηκε με 14-7 στο 23'.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, προηγήθηκαν με 22-11 στο 37' και διατήρησαν διψήφια τιμή στην διαφορά τους έως το 49' (27-17). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ κράτησε για επτά λεπτά την ΑΕΚ χωρίς τέρμα, πλησίασε σε 28-22 στο 57' αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο.

Οι Βεροιώτες είχαν στην αποστολή τους και τους δυο παίδες Κουκουτσίδη και Γκαρά που διακρίθηκαν στους αγώνες του παιδικού πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 6-3, 10-6, 17-10, 22-13, 27-18, 31-23

Διαιτητές: Βήττας, Σκλαβενίτης

Δίλεπτες: 3-1, Πέναλτι: 2/2, 1/3

Α.Ε.Κ.: Καφάτος, Μπακαούκας 9, Γεωργιάδης 2, Γιαννόπουλος 3, Βακάλης 3, Κοκολοδημητράκης 1, Κουλούρης, Κόντης 3, Ασαρίδης 2, Οικονόμου, Τσαούσης 3, Ζαχάρης, Παπαδόπουλος 3, Μαξίμοβιτς 2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης 3, Κωσταράκης 4, Αρβανιτίδης 2, Μπαντής, Δέλιος, Μάντζος 2, Κουρουμλίδης 4, Κουκουτσίδης, Ρεμπελάκος 2, Γκαράς, Δεληγιάννης 6, Δάσκαλος, Δινάλης.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρά η αναδημοσίευση, ολική, μερική ή περιληπτική αναπαραγωγή, η κατά παράφραση ή διασκευή των κειμένων που περιέχονται στο website
με οποιονδήποτε τρόπο (ηλεκτρονικό, μηχανικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο), χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια του kerkidasport.gr.

Ακολουθήστε μας: Facebook | Twitter | Youtube RSS