Αήττητοι οι Παίδες του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ

Ακόμη μια νίκη για την παιδική ομάδα του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ, η οποία επικράτησε του Κενταύρου Αγριάς Βόλου με σκορ 37-20. Ο αγώνας που διεξήχθη στο Φιλίππειο Κλειστό Γυμναστήριο Βέροιας, το Σάββατο 31-3-12, οδηγεί την ομάδα της Νάουσας στα προκριματικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που θα διεξαχθούν κατά πάσα πιθανότητα μετά τη Μεγάλη Εβδομάδα, στο Άργος ή στην Δράμα.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι παίκτες του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ αγωνίστηκαν αρκετά καλά, κάτι που φαίνεται και από το σκορ των δεκαλέπτων. Εκμεταλλευόμενοι και το "μουδιασμένο" ξεκίνημα της τυπικά φιλοξενούμενης ομάδας επικράτησαν σχετικά εύκολα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παρουσιάστηκε κάποια μεταβολή στην απόδοση των Ναουσαίων, που τελικά επικράτησαν με 17 γκολ διαφορά.

Άξια αναφοράς τα σχόλια (από όπου και ο τίτλος) του Κενταύρου Αγριάς, ο οποίος σε δελτίο τύπου αναφερόμενος στο παιχνίδι επεσήμανε:

"Ο αγώνας είναι σημαντικός για την ιστορία της ομάδας του Κενταύρου Αγριάς, γιατί είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της που φτάνει μέχρι αυτή την φάση, και γιατί γίνεται απέναντι σε μια ομάδα θρύλο, για τα ελληνικά δεδομένα του Χάντμπολ.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ομάδα παίδων του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ Νάουσας, η οποία αναδείχθηκε φέτος πρωταθλήτρια στο πρωτάθλημα παίδων της Κεντρικής Μακεδονίας, έχει αναδειχθεί 3 συνεχόμενες φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας, στα αντίστοιχα ηλικιακά πρωταθλήματα των τριών τελευταίων χρόνων (πρωταθλήτρια κατηγορίας Μίνι το 2009, πρωταθλήτρια κατηγορίας Παμπαίδων το 2010 και το 2011!).

Ο βαθμός δυσκολίας για τους Παίδες του Κενταύρου Αγριάς είναι τεράστιος απέναντι σε μια ομάδα θρύλο για το ελληνικό Χάντμπολ , η οποία έχει μόλις 4 ήττες σε 120 επίσημα παιχνίδια!."