Νίκη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί του Κιλκίς

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ νίκησε με σκορ 30-27 τον ΓΑΣ Κιλκίς, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με 6-2. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ισορρόπησαν στη συνέχεια το παιχνίδι και ισοφάρισαν στο 25’ σε 11-11, ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 14-13 υπέρ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν και με ένα γρήγορο σερί 3-1 πήραν κεφάλι στο σκορ (15-16). Ωστόσο η αντεπίθεσή τους δεν είχε διάρκεια και οι «ερυθρόλευκοι» ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα, περνώντας μπροστά με 18-16 στο 41’ και 22-18 στο 46’. Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, οι γηπεδούχοι συντήρησαν άνετα την διαφορά στο σκορ κι έφτασαν χωρίς πίεση στο 30-27.

Δεκάλεπτα: 7-4, 9-8, 14-13, 17-16, 23-20, 30-27

Διαιτητές: Αγγελίδης, Κατσάνος

Δίλεπτες: 1/2 - Πέναλτι: 4/4, 5/8

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Αρβανιτίδης 3, Κορωνάς Θ., Δεληγιάννης 6, Δέλιος, Κωσταράκης, Κουρουμλίδης 3, Μπαντής 10, Μάντζος, Παπαδόπουλος 7, Ρεμπελάκος, Δραγκόλας, Μιχαηλίδης, Δομπρής, Κωστακίδης Π. 1.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ: Κοττανίδης, Γκιντίδης, Κυπραίος 11, Μέτσης 3, Λασκάκης, Δεληγιάννης, Σισμανίδης 2, Δημάκης 6, Χατζηαγαπίου, Σκάρλος, Σιμιτσής 3, Μέγκας 1, Τοκατζόγλου, Γουρλίδης.