Αποκλείστηκε από την τελική φάση ο ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ

Αποκλείστηκε η εφηβική ομάδα του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ από την τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, παρά την καλή και μαχητική εμφάνιση στην Προσοτσάνη της Δράμας.

Η εφηβική ομάδα του συλλόγου της Νάουσας, η οποία μετέβη στην Προσοτσάνη το τριήμερο 16-18/3/12 με πολλές απουσίες, σημείωσε δύο ήττες με ΠΑΟΚ και Δράμα ενώ επικράτησε του Πανιωνίου με σκορ 10-0, μετά την άρνηση της αθηναίικης ομάδας να αγωνιστεί.

Αναλυτικότερα, το πρωί του Σαββάτου στο πρώτο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ η ομάδα του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ αγωνίστηκε αρκετά καλά και το σκορ μετά το πέρας του πρώτου ημιχρόνου ήταν 11-11. Ωστόσο στα 2 τελευταία δεκάλεπτα μερικά λάθη σε συνδυασμό με την κούραση των παικτών διαμόρφωσαν το τελικό 30-22.

Δεκάλεπτα αγώνα με τον ΠΑΟΚ: 4-3, 8-7, 11-11 (Ημίχρονο), 17-16, 22-17, 30-22 (Τελικό)

Η σύνθεση του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ (στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ) :

(Παυλίδης, Αϊδινίδου) Λιούμης, Τσισμελής, Κουτσουφλιάνος 10, Κολτσάκης 5, Τσάτσας 3, Ρότζιος Π. 1, Τσαγκεράς 1, Θεοδωρόπουλος 2, Λογγιζίδης, Γκουλαξίδης, Παπαδής, Βεζυριαννόπουλος, Τζουβάρας, Ρότζιος Γ.

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας (Σάββατο 17-3-12) ακολούθησε στο κλειστό της Δράμας μια πραγματική μάχη μεταξύ του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ και της "Δράμας '86". Οι Ναουσαίοι με καλή ψυχολογία και μαχητικότητα πρωτοπορούσαν στο σκορ για όλο το πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε με 14-12 υπέρ τους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ συνέχισε την καλή εμφάνιση, ωστόσο μερικά λάθη του στέρησαν τη νίκη και το παιχνίδι έληξε 27-30 υπέρ της γηπεδούχου Δράμας.

Η σύνθεση του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ (στον αγώνα με την "Δράμα 1986") :

(Παυλίδης, Αϊδινίδου) Λιούμης, Τσισμελής, Κουτσουφλιάνος 11, Κολτσάκης 2, Τσάτσας 3, Ρότζιος Π. 6, Τσαγκεράς 2, Θεοδωρόπουλος 3, Λογγιζίδης, Γκουλαξίδης, Παπαδής, Βεζυριαννόπουλος, Τζουβάρας 1, Ρότζιος Γ.

Την επομένη το παιχνίδι με τον Πανιώνιο δεν πραγματοποιήθηκε επειδή η αθηναϊκή ομάδα αποχώρησε από το τουρνουά την τελευταία αγωνιστική καθώς είχε πολλούς τραυματίες. Έτσι η ομάδα του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ που ήταν έτοιμη αγωνιστικά κέρδισε άνευ αγώνα 10-0.