Νίκησε την Αξιούπολη η Καλλιθέα-ΓΕΒ 2011

Στο ντέρμπι του 5ου ομίλου της Β Εθνικής Ανδρών Χάντμπολ η Καλλιθέα – ΓΕΒ 2011 πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και νίκησε την ομάδα του Αλέξανδρου Αξιούπολης στο κατάμεστο από φιλάθλους κλειστό γήπεδο Φιλίππειο της Βέροιας με σκορ 30-26 εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τη 1η θέση του ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ για την άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της ΓΕΒ ξεκίνησε νοχελικά με αποτέλεσμα να δώσει δικαίωμα στους αντιπάλους να ξεφύγουν με σκορ 5-7, η συνέχεια όμως ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους όπου με σκληρή άμυνα και καθαρό μυαλό ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 14-10.

Στο 2ο ημίχρονο η σύνεχεια ήταν ανάλογη, αφού οι γρήγορες επιτυχείς αντεπιθέσεις και οι σωτήριες επεμβάσεις των τερματοφυλάκων της Βεροίωτικης ομάδας οδήγησαν το σκορ σε διαφορά 9 τερμάτων 25-16.

Στο 50ο λεπτό η ομάδα της ΓΕΒ χαλάρωσε και σε συνδυασμό με την άμυνα 3-3 της αντίπαλης ομάδας προσπάθησε να αντατρέψει το εις βάρος της σκορ αλλα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώση στο τελικό σκορ 30-26.

Το τέλος του αγώνα βρήκε αγκαλιά όλους του παίχτες της Βεροιώτικης ομάδας πανηγυρίζοντας μπροστά στο κοινό της αφού η συμπαράσταση τους ήταν καταλύτης για αυτή τη μεγάλη νίκη και ο σύλλογος του ευχαριστεί θερμά για την στήριξη τους. Επόμενος αγώνας είναι στη Προσοτσάνη Δράμας με την τοπική ομάδα το Σάββατο 23/2 και ώρα 18:00.

Α.Ε.Καλλιθέα Βέροιας (Κουτσαλιάρης Α): Τριγώνης Γρ., Τσίκινας Γ., Ουσουατζόγλου Γ., Τζιώτας Χ.3, Γιούπης Γ.5, Πρωτογέρης Α.4, Πιτούλιας Δ., Κάτσιος Π., Σανίκης Π.3, Χριστοφορίδης Σ.5, Νικολαϊδης Δ., Μάρτος Δ.4, Καρανίκας Σ.1, Γιακουμόπουλος Ν.5.

Αλέξανδρος Αξιούπολης: Πούλος Π., Καλαϊτζής Γ.4, Παλαιστής Γ.2, Μάρτσης Α.2, Haidinolli D.1, Πασάτας Ν., Αριστείδης Θ.2, Παπαρήγας Ρ.3, Shkalla M.1, Κουζέλης Δ., Παναγιωτίδης Ε.11, Στεφανίδης Π.

Διαιτητές: Θεοδοσάκης Ιωάννης -  Τόλιος Δημήτριος.