• Διαβάστηκε 1003 φορές

Μεγάλο διπλό του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στον Λαγκαδά!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν από την δύσκολη έδρα του Λαγκαδά επικρατώντας στην παράταση με σκορ 82-86 του τοπικού Ερμή, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα όπου και διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Βεροιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, βελτιώθηκαν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και λίγο έλλειψε να πάρουν τη νίκη στο τέλος, αλλά ένα λάθος σφύριγμα των διαιτητών έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν (70-70) και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να φτάσουν στην σημαντική νίκη με σκορ 86-82.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 44-31, 61-54, 70-70 (κ.α.), 82-86 (παρ.)

Διαιτητές: Παγώνης-Φακίτσας-Πιτσίλκας Μ.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Καμαράκης): Παρίτσης 14 (2), Σικαλίδης 10, Τρτιτς 21 (2), Ηλιάδης 6, Καλογιαννίδης 2, Σιγκούνας 13 (1), Θ. Ιωακειμίδης 1, Ιωακειμίδης Σ. 10, Καϊκλής 5 (1), Παπαϊωακείμ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 2, Ακεψιμαΐδης 10 (2 τρ., 7ασ.), Σιζόπουλος 15 (3), Κούρτης 2, Κιτσούλης 8 (3ασ.), Τριχόπουλος 18 (5), Μαυρόγιαννης, Βαρυτιμιάδης, Μπρόζος 31 (2).