• Διαβάστηκε 435 φορές

Νίκη - πρόκριση του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί του Εθνικού

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ανδρική ομάδα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας, η οποία αναμετρήθηκε στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" με την ελλιπή αλλά συνάμα μαχητική ομάδα του Εθνικού Ο.Φ.Π.Φ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα χωρίς ιδιαίτερο άγχος και σχετικά εύκολα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 70-58.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 6-10 στο 4'. Η ομάδα της Βέροιας ισοφάρισε σε 10-10 στο 8' με δύο έξοχες ενέργειες των Παραπούρα και Τσιακλάγκανου και προηγήθηκε στο 10΄ με 19-14. Η ομάδα του Εθνικού ισοφάρισε στο 11' σε 19-19 αλλά η ομάδα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ με σερι 10-0 έκανε το 29-19. Η διαφορά των δέκα πόντων έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Δημήτρης Γκίμας έδωσε την ευκαιρία σε μικρούς παίκτες της ομάδας να παίξουν και να αποκτήσουν εμπειρία. Οι πέντε παίκτες του Παλαιοχωρίτη με μαχητικότητα, πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό κλείνοντας το παιχνίδι με σκορ 70-58.

H ομάδα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας (στο Δημήτριος Βικέλας) στον επόμενο αγώνα θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Καβάλας.

Διαιτητές : Θεοδώρου - Σιταρίδης

Δεκάλεπτα : 19-14, 36-26, 58-41, 70-58

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 9, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 7(1), Γιαννιδιώτης 2, Καβαργύρης 6, Τσιακλάγκανος 2, Ποταμόπουλος 4, Πονόπουλος 4, Κοθράς 6(2), Παραπούρας 16, Σουτζόπουλςο 4, Καντάρκος 10

ΕΘΝΙΚΟΣ (Παλαιοχωρίτης): Ασημακόπουλος 23(2), Κωτσόπουλος 23(3), Καζάκης 2, Τζιμης 10(1), Αρχιμαδράτος