• Διαβάστηκε 429 φορές

Κυπελλούχος ΕΚΑΣΚΕΜ η Αλεξάνδρεια

Η Αλεξάνδρεια είναι η κυπελλούχος ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης επικράτησε με 65-76 της Αριδαίας. Νωρίτερα, στον μικρά τελικό της διοργάνωσης, οι Αετοί επικράτησαν με 63-56 της ΑΓΕ Πιερίας και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Αναφορικά με τον μεγάλο τελικό, η Αριδαία μπήκε καλύτερα στο ματς. Πήρε προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε με 26-19 στο 13’. Η Αλεξάνδρεια αντέδρασε, μείωσε 33-30 στο 19’ και πλησίασε στο καλάθι στο ημίχρονο (36-34).

Στο δεύτερο μέρος η Αλεξάνδρεια ισορρόπησε στο τρίτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι κύλησε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ. Μάλιστα, η Αλεξάνδρεια έκλεισε το δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα 49-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Αλεξάνδρεια κυριάρχησε. Περιόρισε τον αντίπαλό της και ξέφυγε με 55-64 στο 35’. Οι Ημαθιώτες διατήρησαν τον έλεγχο στο τελευταίο πεντάλεπτο, συντήρησαν το προβάδισμά τους χωρίς να αφήσουν την Αριδαία να απειλήσει και έφτασαν στη νίκη με 65-76.

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-34, 49-50, 65-76

ΑΡΙΔΑΙΑ: (Βάτσης) Αμπάρης, Βασίλογλου, Μπίνος, Τοπαλίδης 13 (1), Περπερίδης 3 (1), Μπεγλόπουλος 13 (4), Αβραμίδης 6 (2), Κλιντσάρης 1, Μακρόπουλος 10, Στρέπκος 4, Τζάτζης 15.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Οκλαλιώτης) Πουρλιοτόπουλος 6 (1), Μπαλιάκας 5(1), Σιδηρόπουλος 11, Αβραμίδης 4, Γιοβανόπουλος, Παντοφλίδης 9 (1), Σιτσάνης 5, Παπαγερίδης 13(1), Μπίσκας 15 (1), Πρόιος, Καραγιάννης 8, Καρκάρας.