Άσχημο ξεκίνημα για τον ΦΙΛΙΠΠΟ Β.
  • Διαβάστηκε 442 φορές

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος για τον Φίλιππο. Στο ματς της πρεμιέρας ηττήθηκε με 61-81 από το Ανατόλια στο Μακροχώρι ενώ βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 30 πόντους διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και με περισσότερες λύσεις. Πήραν το προβάδισμα και έχοντας το εύκολο καλάθι σιγά – σιγά το διεύρυναν. Συγκεκριμένα, πέρασαν για πρώτη φορά με πέντε πόντους στο 8’ (16-21) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 18-25. Η αντίδραση του Φιλίππου όχι μόνο δεν ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι Βεροιώτες έμειναν «άσφαιροι» για έξι λεπτά και έχασαν την επαφή με το σκορ. Το Ανατόλια προηγήθηκε με 18-37 στο 16’ και έκλεισε το ημίχρονο με 27-49. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος δεν βρήκε λύσεις για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Συνέχισε να είναι άστοχος και στο 26’ η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους (29-61). Προς το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον ρυθμό τους και η διαφορά έπεσε στους 20 πόντους.

Διαιτητές: Φακίτσας-Γερακίνης

Δεκάλεπτα: 18-27, 27-49, 42-69, 61-81

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος 8 (1), Σισμάνης, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 1, Βαλλιος, Κοθράς 26 (3), Καβαργύρης 4, Παραπούρας 9 (2), Καντάρκος 13.

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 8 (2), Στεφανίδης, Αμπατζιάς 8 (2), Αράπης 1, Γαλανίδης 3 (1), Μουρατίδης, Κωνσταντινίδης 3, Ξενιτίδης 5 (1), Κιγμέτογλου 17, Ζώτος 7 (1), Μπρόζος 10 (1), Καραποστόγλου 19 (4).