• Διαβάστηκε 452 φορές

Με νίκες προχώρησαν ΑΟΚ Βέροιας και ΜΕΛΙΚΗ

Με νίκες προχώρησαν οι δύο ομάδες της Ημαθίας στην Γ' Εθνική κατηγορία του μπάσκετ.

Πιο ψύχραιμη στο τέλος η Μελίκη

Μεγάλη νίκη επί ενός σπουδαίου αντιπάλου σημείωσε η Μελίκη. Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με 78-73.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο. Η Μελίκη ξεκίνησε καλύτερα το ματς αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, μετά από ένα αμφίρροπο τρίτο δεκάλεπτο, η Μελίκη ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, βρήκε τις λύσεις στο σκοράρισμα και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-16, 32-37, 55-56, 78-73

Διαιτητές: Σιταρίδης-Δέλλας

Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 14(2), Μαυρίδης Β. 12(1), Κυριακού 3(1), Καποδίστριας, Λέφας 7, Μαγαλιός, Καρατζάς, Πεϊμανίδης, Σταυρουλάκης 16(3), Κοτζαμπάσης 16(3), Λαπατούρας 10, Ρογγότης.

Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 3(1), Ιλτσογλου 11, Κυριακόπουλος 8, Μπόγδανος 24(1), Αγγελακόπουλος, Μουστάκας, Μπράμι, Μπουσκολίτης 12(2), Σκαμάγκας 5(1), Αναστασόπουλος 8, Χαρχαρής, Λουλούδης 2.

Κέρδισε τον Εύαθλο ο ΑΟΚ

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε την Κυριακή ο ΑΟΚ. Επικράτησε του Εύαθλου με 58-49 και με τους βαθμούς που πήρε ξεκόλλησε από την ουρά.

Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε το προβάδισμα. Σε ένα ματς που και οι δυο ομάδες ήταν άστοχες, ο ΑΟΚ ξέφυγε με 20-17 στο 17’ αλλά ο αντίπαλος επανήλθε και με τρίποντο στο φινάλε μείωσε σε 23-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ πέρασε με 30-24 στο 24’ αλλά ο Εύαθλος επανήλθε εκ νέου και πέρασε με 32-34 στο 27’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του. Διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόνων και στο 39’ προηγήθηκε με 55-49. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν και ο Κασαμπαλής με καλάθι και φάουλ έγραψε το 58-49, που έμεινε μέχρι το φινάλε

Δεκάλεπτα: 10-9, 23-22, 38-40, 58-49

Διαιτητές: Γαζέτας, Τζιοπάνος

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης, Καραθανάσης, Στοΐτσης 10 (2), Γκανάς, Βλάχος 11 (2), Μαυρίδης 15 (3), Καραδήσογλου 2, Κασαμπαλής 9, Ιωαννίδης, Χατζηλαμπρινός 9, Χαραλαμπίδης.

ΕΥΑΘΛΟΣ: (Παπαδόπουλος) Παπαδόπουλος 9 (2), Ημερίδης (17 (1), Μαρκόπουλος, Αθανασίου, Γιαμπατζίδης, Γκαντίδης 8 (2), Ζωιτσούδης, Τζελέκης 4, Σιδηρόπουλος 5, Κουτούλας (2)