• Διαβάστηκε 416 φορές

Εντός έδρας νίκη για τον ΦΙΛΙΠΠΟ επί του Μακεδονικού

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ανδρική ομάδα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας, στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας", απέναντι στον πολύ μαχητικό Μακεδονικό.

Η ομάδα του Γκίμα παίζοντας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, προηγήθηκε στο 3’ με 9-2 και στο 7’ με 17-12. Οι φιλοξενούμενοι όμως γυρίζοντας την άμυνα σε  ζώνη κατάφεραν και μείωσαν σε 17-16 στο 8’.

Με πόντους των Καβαργύρη, Κοθρά και Παραπούρα η διαφορά ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στους  +12 (33-21 με σερι 11-0) αλλά η ομάδα του Μύθου, που ακολουθούσε συνεχώς, με δυο συνεχόμενα τρίποντα στο 19’ μείωσε σε 39-33 με το πίνακα του σκορ στο ημίχρονο νε δείχνει 42-35.

Στο 31’ με τρίποντο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-56 κάνοντας και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής με 61-60 αλλά η ομάδα του Γκίμα με ευστοχα σουτ απο την περιφέρεια των Κοθρά, Παραπούρα και Βάλλιου έκανε  το 79-64 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές : Καρακώστας και Παζόλης

Δεκάλεπτα : 21-18, 42-35, 61-53, 79-64

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 3, Σουτζόπουλος 13(1), Σισμάνης 3, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 5(1), Βαλλιος 11(3),  Κοθράς 17(2), Καβαργύρης 2, Παραπούρας 19(5), Καντάρκος 6.

Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Μύθου): Χαλάτσης 19(2), Κοντσές 12, Μπαρζού, Κουντουρατζόγλου 11, Τσινόπουλος 9(2), Τασούδης, Κομματάς, Καραθανάσης, Ουλουσίδης 8, Καλογεράτος 5(1), Ιωαννίδης, Χαντζίδης.