• Διαβάστηκε 386 φορές

Πολύ καλός ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. επικράτησε 81-62 των Μαχητών Πεύκων

Ευρεία νίκη με 81-62 κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες τις κατηγορίας, τους Μαχητές Πεύκων, σημείωσε στο ΔΑΚ “Δημήτριος Βικέλας” η ανδρική ομάδα του Φίλιππου Βέροιας στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Ο Φίλιππος είχε σε όλο το ματς το προβάδισμα με μεγάλες διαφορές στο σκορ. Προς το τέλος, όταν οι Μαχητές προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, για τον Φίλιππο «καθάρισαν» επιθετικά οι Σουτζόπουλος, Καντάρκος και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια πανηγυρική νίκη.

Το σκορ άνοιξε με σουτ τριών πόντων ο Βασίλης Βάλλιος. Αργότερα με προσπάθειες ων Κοθρά και Σουτζόπουλου η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έκανε το 10-2 στο 6’. Η διαφορά στο 9′ ανέβηκε στους 12 πόντους (14-2) ενώ το δεκάλεπτο έληξε 19-5 με τον Δημήτρη Ζουτσόπουλο να πετυχαίνει καλάθι με εντυπωσιακό τρόπο στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο 13’ το σκορ έγινε 25-8 με την ομάδα των Πεύκων να δείχνει ότι δεν έχει λύσεις να αντιμετωπίσει την κατάσταση. Με τον Κοθρά να ανεβάζει την διαφορά στους 20 πόντους (30-10) η ομάδα του Γκίμα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 18’ τα Πεύκα με 0-5 μείωσαν σε 37-24 αλλά χωρίς συνέχεια και το ημίχρονο τελείωσε υπέρ του Φιλίππου Βέροιας με 44-28.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μετά από ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο μείωσαν σε 49-36. Στο 29′ σε 57-46 και στο 32’ σε 60-51 ενώ στο 35′ ο Αλέξης Μαυρίδης για τα Πεύκα μείωσε ακόμη περισσότερο (69-62). Λύση στην επίθεση έδωσε Σισμάνης με τρίποντο κάνοντας το σκορ 72-62 στο 38'. Ο Φίλιππος στο τελευταίο δίλεπτο έχασε με 5ο φάουλ τον Κοθρά όμως επιθετικά ο Καντάρκος με τρίποντο έγραψε το 75-62 και ο Σουτζόπουλος με λέι απ το 77-62 στο 39'. Ο Καντάρκος με νέο τρίποντο έγραψε το 79-62 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έδωσε πανηγυρικό χαρακτήρα στη νίκη του Φιλίππου.

Διαιτητές : Ντούρας και Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα : 19-5, 44-28, 60-46, 81-62

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος, Σισμάνης 8(2), Πονόπουλος, Σουτζόπουλος 18(1), Τσιακλάγκανος 5(1), Βαλλιος 5(1),  Κοθράς 21(3), Καβαργύρης, Παραπούρας 7(1), Καντάρκος.17(1), Ποταμόπουλος, Τσεσμετζίδης.

Πεύκα (Γεροφωτης): Βογιατζής 6(1), Καραγιαννίδης, Μαυρίδης 20(4), Χατζημιχαηλίδης 8, Κλωνάρας 5(1), Στόλης 2, Τσιμίδης , Μητσάκης 13(3), Λαζάρου, Ελευθεριάδης 8