• Διαβάστηκε 494 φορές

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον ΑΟΚ - Πλήρωσε τα λάθη της η Μελίκη

Εντός έδρας ήττα με 48-58 γνώρισε στο Μακροχώρι από τον Πρωτέα Γρεβενών ο ΑΟΚ. Η Βεροιώτικη ομάδα έφερε το ματς στα μέτρα της όμως ήταν πολύ άστοχη από μέση και μακρινή απόσταση και δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και με τις δυο ομάδες γενικά άστοχες, το σκορ έμεινε χαμηλά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ…έσπασε το στεφάνι και ο Πρωτέας βρήκε την ευκαιρία να μετατρέψει το 15-14 σε 15-26 στο 18’. Ο ΑΟΚ προσπάθησε με καλές άμυνες μείωσε στο ημίχρονο 21-28.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΟΚ επιχείρησε να μπει για τα καλά στο ματς και μείωσε 27-31 στο 25'. Η παραγωγικότητα του όμως στην επίθεση ήταν άσχημη και στο 29’ βρέθηκε να χάνει με (34-26). Ένα μικρό σερί στο τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, έφερε τους Βεροιώτες πιο κοντά (41-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του ΑΟΚ συντήρησαν το προβάδισμά τους και στο 37' σημείωσαν το 47-57. Εκεί τελείωσε το ματς. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δυο ομάδες έβαλαν από μια βολή και το ματς τελείωσε 48-58.

Δεκάλεπτα: 9-13, 21-28, 41-48, 48-58

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Θρασυβουλίδης

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Ηλιάδης): Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου, Στοϊτσης 3, Γκάνας 5(1), Βλάχος 5, Μαυρίδης 17(2), Ιωαννίδης 3, Καραδήσογλου 4, Κασαμπαλής 4, Καραθανάσης, Χατζηλαμπρινός 5, Χαραλαμπίδης 2.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Τζήμου 1, Γρούδος 14(1), Μαλούτας 4, Μιχαηλίδης 5(1), Μιχαλόπουλος , Κολοβός , Συλλάκος, Τακίδης 6, Μπόζιαρης 11(2), Σιούμουρας , Μακρής 13(3), Καμπακάκος, Μαλιούρας 4.

Πλήρωσε τα λάθη της η Μελίκη

Εντός έδρας ήττα με 61-76 γνώρισε από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων η Μελίκη. Οι Ημαθιώτες παρότι είχαν καλή παρουσία, πλήρωσαν τα λάθη που έκαναν και έχασαν το ματς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Στο δεύτερο μέρος, η Μελίκη έκανε αρκετές λάθος πάσες οι οποίες μετατράπηκαν σε εύκολα καλάθια του αντιπάλου στον αιφνιδιασμό ενώ έχασε και αρκετά αμυντικά ριμπάουντ τα οποία αξιοποιήθηκαν από τους Γιαννιώτες. Έτσι, στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ και εδραίωσαν μια διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο που τους οδήγησε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-12, 32-36, 45-54, 61-76

Διαιτητές: Γαζέτας-Παπαθανασίου

ΜΕΛΙΚΗ: (Ασλανίδης) Λιόλιος 14 (2), Μαυρίδης 18 (2), Καποδίστριας, Μαγαλιός, Κυριακού, Λαπατούρας 7, Καρατζάς, Κοτσάμπασης 6, Σταυρουλάκης 12 (3), Πεϊμανίδης, Λέφας 2, Ρογγότης 2.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Κανής 5 (1), Ζαμπέτης 7, Σαχπατζίδης 6 (1), Αντωνίου, Πουρνάρας 13, Χρήσης 26 (4), Μάκης, Παπανικολάου, Θυμιός 14, Φίλιος 4, Θόδως 1.