• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Posted
  • Διαβάστηκε 156 φορές

Νίκη με ανατροπή για τον ΦΙΛΙΠΠΟ Β.

Ένα ματς που στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε χαμένο, γύρισε στα Φάρσαλα ο Φίλιππος και πέτυχε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 73-76. 

Ο Φίλιππος μεταμορφώθηκε στην ανάπαυλα, άφησε πίσω του το κακό πρόσωπο και με μαγική εμφάνιση στο δεύτερο 20λεπτο έκανε μια μεγάλη ανατροπή.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα παρουσίασε μια κακή εικόνα και μόλις στο 10’ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (24-14) ενώ αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στο τέλος του ημιχρόνου όταν το σκορ έγινε 43-27.

Στην επανάληψη με ένα καταπληκτικό σερί 0-17 η ομάδα του Φιλίππου έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 43-44. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Γκίμα να προηγείται με 53-55 ενώ με φανερά ανεβασμένη ψυχολογία διατηρήσε την διαφορά μέχρι το τέλος και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Πρώτο σκόρερ της ομάδας ο Φαίδων Παραπούρας με 21 πόντους και 5 τρίποντα.

Διαιτητές : Φουτζήλας και Κοϊμτζόγλου.

Δεκάλεπτα : 24-14, 43-27, 53-55, 73-76

Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 14, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 2, Τσιώγκας 5(1), Συνετός 2, Τοπουζίδης 9(3), Γκιουλέκας 19, Φαρμάκης, Δέσπος 17, Φιλιππόπουλος 2, Λούτας, Λιουπης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 3, Κοθράς 16(1), Σισμάνης, Βάλλιος 3(1), Τσιακλαγκάνος 5(1), Παραπουρας 21(5), Σουτζόπουλος 16(2), Καντάρκος 11(1), Καβαργύρης

Αποτελέσματα 10ης αγωνιστικής

Νίκη Βόλου – ΧΑΝΘ 66-90
Μαχητές Πειραματικού – Γέφυρα 71-66
Φάρσαλα – Φίλιππος Βέροιας 73-76
Αγρίνιο – Ίκαροι Σερρών 64-57
Μακεδονικός – Ελευθερούπολη 81-82
Φαίακας – Ανατόλια 64-84
Στρατώνι – Ερμής Λαγκαδά 68-71
Έσπερος Λαμίας – Χαλκηδόνα 85-69

Η βαθμολογία

1) Ανατόλια 19 
2) ΑΟ Αγρινίου 19
3) Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 17
4) Ελευθερούπολη 16
5) ΧΑΝΘ 16
6) Νίκη Βόλου 16
7) Ερμής Λαγκαδά 15
8) Φίλιππος Βέροιας 15 
9) ΓΣ Φαρσάλων 15
10) Φαίακας Κέρκυρας 15
11) Ικαροι Σερρών 14 
12) ΚΣ Γέφυρας 14
13) Εσπερος Λαμίας 13
14) Χαλκηδόνα 13
15) Στρατώνι 12 
16) Μακεδονικός 11 

Επόμενη αγωνιστική (11η, 23/12)

ΧΑΝΘ – Μαχητές Πειραματικών Πεύκων
Γέφυρα – Φάρσαλα
Φίλιππος Βέροιας – Αγρίνιο
Ικαροι Σερρών – Εσπερος Λαμίας
Ελευθερούπολη- Νίκη Βόλου
Ανατόλια – Μακεδονικός
Ερμής Λαγκαδά – Φαίακας Κέρκυρας
Χαλκηδόνα – Στρατώνι