Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Σπουδαία νίκη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί του πρωτοπόρου Αγρινίου!
  • Διαβάστηκε 548 φορές

Νέα μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας που επικράτησε με 79-74 στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" του ΑΟ Αγρινίου.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα αν και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε στο υπόλοιπο μέρος να κυριαρχήσει.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε στο 3ο λεπτό με 0-7 σερί για την ομάδα του Αγρινίου κάτι που ανάγκασε τον Δημήτρη Γκίμα να πάρει το πρώτο του ταιμ. Στην συνέχεια οι παίκτες του Φιλίππου ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 4-7 στο 5’ ενώ στο 8’ ισοφάρισαν σε 12-12. Οι φιλοξενούμενοι στο 9′ προηγήθηκαν με 15-18 και το δεκάλεπτο τελείωσε υπέρ τους με 16-20.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με την ομάδα του Φιλίππου να παίζει πολύ καλή και ασφυκτική άμυνα και να κυριαρχεί. Ροκάνισε την διαφορά και ισοφάρισε εκ νέου στο 14’ σε 26-26. Ο Φαίδων Παραπούρας με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά τον Φίλιππο μπροστά στο σκορ με 29-26 ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 37-31.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε στο +8 (39-31) αλλά το Αγρίνιο μείωσε σε 39-38 στο 24′. Στο 26′ ο Φίλιππος προηγήθηκε με 47-41 και στο 30′ το σκορ έγινε 59-52. Η ομάδα του Γκίμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 34′ ανέβασε την διαφορά στους +10 67-57. Οι παίκτες του Διαμαντάκου μείωσαν στο 38′ σε 67-65 με σερί 0-8 και δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 77-74. Οι γηπεδούχοι όμως διατηρήσαν την ψυχραιμία τους και με σκορ 79-74 πήραν την υπερπολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-20, 37-31, 59-52, 79-74

Διαιτητές: Θεοδώρου - Γαζέτας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Δ. Γκίμας): Παπαδόπουλος 8, Σουτζόπουλος 17, Σισμάνης 11 (1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 8 (2), Βάλλιος 3, Κοθράς 13 (3), Καβαργύρης, Παραπούρας 14 (3), Καντάρκος 5.

AO ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 10, Μπερερής, Μιχάλογλου 20 (1), Καπινιάρης 14, Χρήστου, Τσατάς 2, Σταμούλης, Γκρέκας 11 (1), Μήτσου 8 (1), Ψαράς 3 (1), Σαρρής 3, Σταμίρης.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρά η αναδημοσίευση, ολική, μερική ή περιληπτική αναπαραγωγή, η κατά παράφραση ή διασκευή των κειμένων που περιέχονται στο website
με οποιονδήποτε τρόπο (ηλεκτρονικό, μηχανικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο), χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια του kerkidasport.gr.

Ακολουθήστε μας: Facebook | Twitter | Youtube RSS