• Διαβάστηκε 445 φορές

Ασταμάτητος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ κέρδισε και την Χ.Α.Ν.Θ.

Συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, ο οποίος επιβλήθηκε της δυνατής Χ.Α.Ν.Θ. με σκορ 65-61 στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας", στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Παρουσία αρκετών φιλάθλων η Βεροιώτικη ομάδα πέτυχε μια ακόμη μεγάλη νίκη και "σκαρφάλωσε" στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε όλη του τη διάρκεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους παίκτες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ πιο ψύχραιμους και εύστοχους στα τελευταία λεπτά.

Η Χ.Α.Ν.Θ. στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με σουτ από την περιφέρεια πήρε προβάδισμα στοπ 2ο λεπτό με 5-6 ενώ και στο 5’ το 9-16 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Γκίμα να ζητά το πρώτο του ταιμ.

Ο Κοθράς με τρίποντο μείωσε σε 12-16 και ο Δημήτρης Σουτζόπουλος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με 17-16 στο 7’. Το σκορ έγινε 22-17 για τον ΦΙΛΙΠΠΟ αλλά οι παίκτες της Χ.Α.Ν.Θ. μείωσαν σε 22-20 με σουτ στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο 16′ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 28-28 αλλά λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 34-37.

Στην επανάληψη η διαφορά για τους φιλοξενούμενους μεγάλωσε (34-41 στο 22′) αλλά οι πάικτες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ μείωσαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 52-49.

Το σκορ στο 35′ έγινε 57-57. Η ομάδα της Βέροιας πήρε μια διαφορά 3-4 πόντων (64-59 στο 38′) την οποία διατήρησε μέχρι τέλους πετυχαίνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη (65-61)

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ. και Παζώλης.

Δεκάλεπτα: 22-20, 34-37, 52-49, 65-61

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος 18(2), Σισμάνης 3(1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 4, Βαλλιος 3, Κοθράς 31(7), Καβαργύρης, Παραπούρας 3(1), Καντάρκος 3.

Χ.Α.Ν.Θ. (Ζαφειρούδης): Βαζούκης,Ντίνος, Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 10(2), Μπαλάσκας, Ζαφειρούδης 13(3), Γεωργάκης 14(1), Πέτροβιτς 10(1), Δεληγιώργης 4, Βλαγκόγιας, Καραγεωργίου 3(1), Τσάμης.