Δεν τα κατάφερε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στην Αμαλιάδα
  • Διαβάστηκε 810 φορές

Αν και πάλεψε το παιχνίδι, ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το κλειστό γήπεδο της Αμαλιάδας, γνωρίζοντας την ήττα με 86-59 από τον δυνατό Κόροιβο, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλό ξεκίνημα και διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με σκορ 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός αλλά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μίνι ξέσπασμα ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (39-29).

Στην επανάληψη η ομάδα της Αμαλιάδας συνέχισε να έχει το πάνω χέρι χωρίς ωστόσο να μπορεί να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, κάτι που πέτυχε όμως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Μαλανδρής-Μπούκας-Πόντας

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-29, 59-46, 86-59

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης 5, Νοέας 16 (11 ριμπ.), Κοντόγιωργας, Καρύδας 15 (1), Γκιουλέκας 18 (2), Θανόπουλος 3 (1), Κακλαμάνος 14 (4), Δημάκος, Στυλιανού, Λυμπάρης 8, Γαλιώτος 7 (8 ριμπ.).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Σαμαράς 3 (1), Ακεψιμαίδης 14 (2), Σιζόπουλος 12 (1), Κιτσούλης 10 (1), Κασαμπαλής 2, Μαυρογιάννης 4, Τριχόπουλος, Μπρόζος 14 (1), Βαρυτιμιάδης.