• Διαβάστηκε 419 φορές

Δυσκολεύτηκαν αλλά επικράτησαν του Βατανιακού οι Αετοί Β.

Tη 12η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσαν σήμερα οι Αετοί Βέροιας.

Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη επικράτησε δύσκολα του Βατανιακού με σκορ 65-52, σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερα δραματικό χαρακτήρα τουλάχιστον για 35 λεπτά.

Το συγκρότημα από την Πιερία επιβεβαίωσε πως διαθέτει ένα ιδιαίτερα δυναμικό σύνολο, που δυσκόλεψε τους γηπεδούχους και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσε 39 πόντους, που είναι το αρνητικό ρεκόρ των "ασπρόμαυρων" στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο διάστημα αυτό, η αμυντική λειτουργία των Αετών πήγε...περίπατο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα ο Βατανιακός να πετύχει μόλις 5 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Παρ όλα αυτά, η ομάδα της Ημαθίας δεν είχε τις επιθετικές λύσεις και το σκορ παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι και το 35', όταν οι γηπεδούχοι "άνοιξαν" την ψαλίδα του σκορ και με ορισμένες σωστές επιλογές, έφτασαν στο τελικό 65-52.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Μάκης Ιωσηφίδης, που σημείωσε 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σωκράτης Χατζηχαρίσης με 17 και Κωστής Γκεκόπουλος με 13.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα της Ημαθίας, το Σάββατο 2/2 στην Κατερίνη με αντίπαλο τον ΓΑΣ Πάνθηρες.

Τα δεκάλεπτα : 18-15, 37-39, 45-44, 65-52

Αετοί Βέροιας : Τσιμτσιρίδης 7, Χρήστου, Παπαδόπουλος Δ., Γκεκόπουλος 13, Γαβριηλίδης, Πάππου 2, Ιατρού, Χρυσάφης 6 (1), Παπαδόπουλος Γ., Χατζηχαρίσης 17 (2), Κασάπης, Ιωσηφίδης 20 (1)

Βατανιακός : Κοτσίμπελης 7, Σιαπάκας 3 (1), Λάλλας 8, Τερζόπουλος, Πόσιος 3 (1), Τζήμας 2, Ακερμανίδης 13 (3), Μπίσμπας 14 (3), Αμανατίδης 2