• Διαβάστηκε 501 φορές

ΕΚΑΣΚΕΜ: Εκτός έδρας ήττες για Ζαφειράκη και Αλεξάνδρεια

Την ήττα με 69-55 γνώρισε στα Γιαννιτσά η Αλεξάνδρεια και σε συνδυασμό με τη νίκη της Αριδαίας, έμεινε πίσω στο κυνήγι της πρωτιάς.

Αγωνιστικά, μετά από ένα ισορροπημένο και αμφίρροπο πρώτο μέρος, ακολούθησε ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο για την Αλεξάνδρεια.

Σε αυτό έχασε την επαφή με το σκορ και έμεινε έξω από την διεκδίκηση του ματς.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 31-30, 55-42, 69-55.

Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Μαλλιάρης 7 (1), Χαραλαμπίδης 4, Ελευθεριάδης 12, Μπογδάνης 14 (1), Μαυρόπουλος, Πολυχρονίδης 3 (1), Στόγιος, Κοσμολάρι, Καρυπίδης, Υφαντίδης 16 (2), Βασιλειάδης, Βουζίνας 13 (3).

Αλεξάνδρεια (Κουρτέσης): Μπαλιάκας 4, Καρκάρας 10, Πουρλιοτόπουλος 1, Σιδηρόπουλος 13 (1), Σιτσάνης 9 (1), Παντοφλίδης 6 (1), Παπαγερίδης 3 (1), Μπίσκας 4, Πρόιος 3, Καραγιάννης, Χερκελετζής 2.

Στο Κιλκίς, ο Ζαφειράκης έχασε από τον τοπικό Αετό με 72-57, στον εξ αναβολής αγώνα της 13ης αγωνιστικής.

Οι Ναουσαίοι δεν μπήκαν καθόλου στην διεκδίκηση του ματς. Έχασαν την επαφή με το σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν βρήκαν τις λύσεις που θα τους οδηγούσαν στην ανάκαμψη.

Η διαφορά στο σκορ έμεινε σε όλο το ματς και οι γηπεδούχοι πήραν μια άνετη νίκη.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καλέσης.

Δεκάλεπτα: 25-9, 38-25, 52-37, 72-57.

Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κιουσές 3 Κακανόπουλος 2, Γκιζέλης 13 (2) Φιλιππίδης 5 (1), Βαϊτσούδης 14, Κόγιας 18 (1), Βακουφτσής 14, Μαργαριτίδης 3 (1), Παπαγεωργίου, Αμοιρίδης.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 3, Καπνάς 18 (2), Μουρατίδης 6 (1), Βαδόλας, Ζαχαριάδης, Τούφας 12 (1), Σκουλαριώτης, Σιδηρόπουλος 12, Παμπίδης 2, Δίντσης 4, Πουρλίδας, Νικολαΐδης 2.