Έχασε στο Ανατόλια ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. 86-70
  • Διαβάστηκε 491 φορές

Σθεναρή αντίσταση προέβαλε στο Ανατόλια ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μέσα στην διεκδίκηση του ματς, αλλά στο τέλος ηττήθηκαν με 86-70.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος μπήκε καλύτερα στο ματς και κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο του β’ ομίλου. Με καλή άμυνα, διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ακόμη και όταν το Ανατόλια έδειξε να ανακάμπτει επιθετικά, ο Φίλιππος έμεινε κοντά στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με 41-39.

Μαχητικός ήταν και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος και πήρε εκ νέου το πάνω χέρι στο σκορ. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα μέχρι και το 36′ (71-68) διεκδικούσε με αξιώσεις το παιχνίδι αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο οι γηπεδούχοι με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια πήραν διαφορά και ταυτόχρονα την νίκη με 86-70.

Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο 9/3/2018 (όχι Κυριακή) στις 17:00 για τον Φίλιππο Βέροιας στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας” με την ομάδα του Ερμή Λαγκαδά.

Δεκάλεπτα : 16-21, 41-39, 60-61, 86-70

Διαιτητές : Ξέρας και Καρακώστας.

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 4, Στεφανίδης, Αμπατζάς 8(2), Αράπης, Γαλανίδης, Κάτανος, Κωνσταντινίδης 2, Ξενιτίδης 10(1), Ζώτος 11(1), Μπρόζος 19(2), Καραποστόλου 21(2)

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 3, Τσεσμετσίδης, Σισμάνης 5(1), Πονόπουλος, Βάλλιος 3(1), Τσιαγκακλάνος 8, Καβαργύρης, Κοθράς 19(3), Παραπούρας 9(3), Σουτζόπουλος 11(1), Καντάρκος 12.