Νίκησε τον Φαίακα ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας
  • Διαβάστηκε 469 φορές

Εύκολο απόγευμα για τον Φιλίππο Βέροιας που με τελικό σκορ 71-57 νίκησε τον Φαίακα Κέρκυρας για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Στα πρώτα  λεπτά ΦΙΛΙΠΠΟΣ και Φαίακας "βάδιζαν" μαζί στο σκορ μέχρι το 7’ όπου ο Παραπούρας έβαλε μπροστά στο σκορ τον Φίλίππο με 11-8. Ακολούθησε το τρίποντο του Κοθρά και η ατομική ενέργεια του Σουτζόπουλου για να γίνει το 16-9.

Το δεκάλεπτο τελείωσε με 24-15. Οι παίκτες του Φιλίππου απέκτησαν πλήρως την κυριαρχία του παιχνιδιού και στο 13 το σκορ έγινε 30-15 με το ημίχρονο να τελειώνει με 37-26.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου είχε πολλά λάθη στην επίθεση και χαμένα αμυντικά με τους στους παίκτες του Φαίακα να κάνουν ένα ξέσπασμα και να μειώνουν σε 41-34 στο 25’.  Η ομάδα της Βέροιας ισορρόπησε το παιχνίδι και με ψυχραιμία του Ευθυμη Κοθρά και τα τρίποντα του Βασίλη Βάλλιου (6/7) ανέβασε και πάλι  την διαφορά (55-39 στο 29).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στο 34’ πήρε διαφορά 20 πόντων (64-44) και ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι με τελικό σκορ  71-57. Ο Δημήτρης Γκίμας στο τελευταίο τετράλεπτο χρησιμοποίησε στο παιχνίδι Πονόπουλο, Καβαργύρη, Τσεσμετζίδη και Γιαντσιδιώτη.

Δεκάλεπτα : 24-15, 37-26, 58-41, 71-57

Διαιτητές : Σιμητόπουλος και Κοϊμτζόγλου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζιδης 4, Σισμανης, Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 18(6/7), Τσιακλαγκανος 9(1), Καβαργυρης, Κοθρας 19(2), Παραπουρας 13(2), Σουτζοπουλος 6, Κανταρκος.

Φαίακας Κέρκυρας (Ματενίδης): Κατέχης, Γρίψιος 8, Ματενίδης, Νεδέλκος, Σιώπης 10(2), Σπιτιέρης, Πεταλωτής 15(1), Νίκας 15(2), Ταουσάνης 9.