• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Posted
  • Διαβάστηκε 214 φορές

Νικηφόρο πέρασμα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από την Θεσσαλονίκη 80-84 τον Μακεδονικό

Σταθερά στην πρώτη τετράδα του 2ου ομίλου της Β’ εθνικής βρίσκεται ο Φίλιππος. Την Κυριακή η Βεροιώτικη ομάδα σημείωσε μεγάλη νίκη στην Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του Μακεδονικού με 80-84.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 10΄ με 17-22 και το ημίχρονο τελείωσε με με την ομάδα του Φιλίππου να έχει προβάδισμα 12 πόντων (37-49).

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν. Η ομάδα του Μακεδονικού μπήκε ξανά στο παιχνίδι, ισοφάρισε στο 30′ σε 60-60 ενώ στο 35′ πήρε διαφορά 10 πόντων (78-68) με την ομάδα του Γκίμα να χάνει Κοθρά, Βάλλιο και Παραπούρα με πέντε φάουλ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τους παίκτες του Φιλίππου με περίσσια αυταπάρνηση να κάνουν την ολική ανατροπή και να παίρνουν μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη.

Διαιτητές : Ντούρας και Δημάδης

Δεκάλεπτα : 17-22, 37-49, 60-60, 80-84

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 11, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 3(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος, Τσιακλαγκανος 11, Καβαργυρης, Κοθρας 26(2), Παραπουρας 8(2), Σουτζοπουλος 16(1), Κανταρκος 4.

Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 18(1), Κοντσές 2, Μπαρζού 2, Κουντουρατζόγλου 14, Τσινόπουλος 16(2), Κομμάτας, Καραθανάσης, Ουλουσίδης 22(2), Καλογεράτος, Ιωαννίδης, Χαντζίδης 6.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Στρατώνι – ΧΑΝΘ 60-53

Φαίακας Κέρκυρας – Γέφυρα 80-73

Μακεδονικός – Φίλιππος Βέροιας 80-84

Νίκη Βόλου – Αγρίνιο 75-74

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων – Φάρσαλα 73-77

Ερμής Λαγκαδά – Ίκαροι Σερρών 77-61

Εσπερος Λαμίας – Ελευθερούπολη 67-65

Χαλκηδόνα – Ανατόλια 76-94

Η βαθμολογία

1) Ανατόλια 42

2) ΑΟ Αγρινίου 37

3) Ελευθερούπολη 37

4) Φίλιππος Βέροιας 35

5) ΧΑΝΘ 34

6) Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 34

7) Ερμής Λαγκαδά 33

8) ΓΣ Φαρσάλων 32

9) Χαλκηδόνα 32

10) Φαίακας Κέρκυρας 32

11) Εσπερος Λαμίας 32

12) Στρατώνι 31

13) Νίκη Βόλου 31 

14) ΚΣ Γέφυρας 30 

15) Ικαροι Σερρών 29

16) Μακεδονικός 27 1433-1613 -180

Η επόμενη αγωνιστική (23η, 24/3):

ΧΑΝΘ – Φαίακας Κέρκυρας

Γέφυρα – Μακεδονικός

Φίλιππος Βέροιας – Νίκη Βόλου

Αγρίνιο – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων

Ικαροι Σερρών – Φάρσαλα

Ελευθερούπολη – Στρατώνι

Ανατόλια – Εσπερος Λαμίας

Ερμής Λαγκαδά – Χαλκηδόνα