• Διαβάστηκε 508 φορές

Στην παράταση έχασε στο Αγρίνιο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β.

Ένα τρίποντο στο τέλος σχεδόν της κανονικής διάρκειας του αγώνα, στέρησε από τον Φίλιππο μια μεγάλη νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται στον προθάλαμο της Α2. Οι γηπεδούχοι του ΑΟ Αγρινίου ισοφάρισαν, έστειλαν το ματς στην παράταση και κέρδισαν με 89-85.

Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 13 πόντων. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Αντώνης Μιχάλογλου αποβλήθηκε με υπόδειξη για δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ.

Ο Α.Ο. Αγρινίου αντέδρασε και ισοφάρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως στο φινάλε οι παίκτες του Φίλιππου προηγήθηκαν με 1 πόντο. Το παιχνίδι πήγαινε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Διονύση Καπινιάρη 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Α.Ο. Αγρινίου, ισοφάρισε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Α.Ο. πήραν προβάδισμα και στο τέλος πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-28, 41-42, 65-66, 78-78, 89-85

Διαιτητές: Τσιαπλής – Κατωτικίδης

Α.Ο. Αγρινίου (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20(1), Μήτσου 16(4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14(3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21(2), Παραπούρας 10(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 21(3)