• Διαβάστηκε 540 φορές

Μεγάλη νίκη της Εθνικής γυναικών στο ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ 28-21 το Ισραήλ

Στο ιστορικό «Φιλίππειο» της Βέροιας η Εθνική μας ομάδα Γυναικών έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EURO 2020, επικρατώντας 28-21 του Ισραήλ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ (12-11), αλλά στο δεύτερο άλλαξε εντελώς την εικόνα του, ανέβασε τον ρυθμό του και «καθάρισε» το ματς σε ένα δεκάλεπτο (36-46) με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0, μετατρέποντας το 14-15 σε 23-15!

Κορυφαίες για την ελληνική ομάδα ήταν η τερματοφύλακας Κεπεσίδου με 17 επεμβάσεις, οι Τσάκαλου, Μούρνου (από 6 γκολ) -που έπαιξε κατά συνθήκη αριστερό εξτρέμ- αλλά και οι Ζυγούρα, Γκάτζιου που σημείωσαν από πέντε τέρματα.

Ένα μεγάλο μπράβο και στους φιλάθλους που στήριξαν και στα ...δύσκολα τις παίκτριες για να φθάσουν δίκαια  σε μία μεγάλη και ιστορική νίκη. Η Βέροια αγαπάει το χαντ μπολ και το αποδεικνύει για μία ακόμη φορά

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας είναι αύριο η Φινλανδία στις 18:00

ΙΣΡΑΗΛ- ΕΛΛΑΔΑ 21-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 6-6, 9-8, 10-10, 12-11 (ημχ), 14-13, 15-18, 15-21, 17-25, 18-27, 21-28

Ισραήλ (Ιουσεπόλσκι): Μπορονόφσκι, Λεβί 1, Μπεναβίντα 1, Κοέν 4, Σονέγκο, Βαρόλ, Μπαρέλ Μπεν Ζικρί, Ακλέρ, Ασούρι 1, Σαμάι, Ιζάκ 5, Μπαλαΐς, Βακράτ 6, Αμίνοφ 3, Τεπλίτσκι.

Ελλάς (Δανήλος): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Κουκμίση, Παναγιωτίδου 1, Γκάτζιου 5, Ζυγούρα 5, Καραχαρίση, Ράτσικα, Βασιλειάδου, Μούρνου 6, Καρέλα, Φράγκου, Ανδρίτσου 1, Μανιά 2, Τσάκαλου 6, Μάστακα. Διαιτητές: Ρακίτινα – Τκάτσουκ (Ουκρανία). Δίλεπτα: 6-2. Πέναλτι: 2/4 - 0/2