• Διαβάστηκε 554 φορές

Βραζιλία - Ελλάδα 79-78: Εθνική κατάρρευση και «τελικός» με Νέα Ζηλανδία!

Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε με 17 πόντους (23-40, 17:55) όμως έχασε από τη Βραζιλία με σκορ 79-78 και πλέον θα παίξει την πρόκριση της στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα στη Νέα Ζηλανδία (5/9, 15:00).

Η Εθνική καλείται πλέον να αντιμετωπίσει την πρώτη κρίση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, από τη στιγμή που η Βραζιλία ολοκλήρωσε το comeback στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε το 2/2 στον ΣΤ' όμιλο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, υποχρεώνοντας την Ελλάδα να διεκδικήσει τη συμμετοχή στους «16» στον «τελικό» με τους Νεοζηλανδούς!

Ο αγώνας

Η Ελλάδα παρατάχθηκε με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Μπουρούση απέναντι στη Βραζιλία που παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Εθνική εμφανίστηκε κάπως νευρική στην επίθεση, σε ό,τι έχει να κάνει με τις επιλογές της, έχοντας ξανά ως σημείο αναφοράς την αμυντική λειτουργίας της. Έπειτα από έξι λεπτά αγώνα (9-9), η Εθνική είχε 1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3 λάθη σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι επαφές. Ο Γιώργος Πρίντεζης πέρασε στο παρκέ στο 7:16 με τον δείκτη του σκορ στο 11-14 αντί του Γιάννη Αντετοκούνμπο κι άλλαξε τις ισορροπίες του ματς, σκοράροντας 14 συνεχόμενους πόντους για το 22-28 στο 13:45!!!

Ο διεθνής φόργουορντ έδωσε τη σκυτάλη στον Νικ Καλάθη. Ο Άτσο Πέτροβιτς άφησε ελεύθερο το σουτ στον αρχηγό του Παναθηναϊκού κι εκείνος τιμώρησε τους Βραζιλιάνους, σημειώνοντας δυο τρίποντα και οκτώ σερί πόντους για το 23-38! Σε αυτό το διάστημα η Ελλάδα είχε 7/12 τρίποντα (58%) και 9/9 βολές! Το alley-oop του Παπαγιάννη εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (23-40, 17:55) και η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-40, με το δίδυμο των Πρίντεζη (14π., 3ριμπ.) και Καλάθη (11π.) να κάνει τη διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά θέμα μυαλού και αυτοπεποίθησης... Αστοχία σε εύκολες προσπάθειες κι ελεύθερα σουτ, με αποτέλεσμα εκνευρισμό και λάθος επιλογές στη συνέχεια.

Οι Βραζιλιάνοι έκαναν σερί 13-0 για το 36-40 στο 22:30 με καλές επιθέσεις και άμυνες μπλοκάροντας τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Εθνική, ο Γκαρσία έδωσε το προβάδισμα στη Βραζιλία για το 45-44 στο 25'! Ο ασταμάτητος Βαρεζάο σκόραρε για το 56-50 ενώ το γκολ - φάουλ του Γιάννη έκανε το 56-53 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος για τη Βραζιλία που έκανε επιμέρους σκορ 26-13 σε αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 59-58 όμως ο Μπαρμπόσα ανέβασε τη διαφορά στο +7 (71-64, 35:43) για τη «σελεσάο». Το γκολ φάουλ του Καλάθη έκανε το 73-71 στο 1:47 για το τέλος ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης σκόραρε για τρεις από την κορυφή για το 76-76 στα 35.5"!

Ο Βαρεζάο με floater έκανε το 78-76 στα 14.4", ο Καλάθης έβγαλε πάσα στον Αντετοκούνμπο όμως ο Γιάννης δεν μπόρεσε να σκοράρει με φόλοου και στη συνέχεια χρεώθηκε με φάουλ στον Μπαρμπόσα στα 4.2". Ο Βραζιλιάνος έχασε την πρώτη (79-76), αστόχησε στη δεύτερη και στη συνέχεια ο Λουσάντα έκανε φάουλ στον Σλούκα όταν ο διεθνής γκαρντ προσπάθησε να σουτάρει από το κέντρο στα 2.1"!!! Ο Σλούκας είχε 2/3 βολές, η μπάλα κόπηκε κανονικά πάνω από τη στεφάνη στην τρίτη βολή και η Βραζιλία νίκησε με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

Πηγή: gazzetta.gr