• Διαβάστηκε 968 φορές

Έχασε από την πρωτοπόρο Α.Ε.Κ. ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 55-70 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από την πρωτοπόρο Α.Ε.Κ., στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι, που με αυτή τη νίκη εξασφάλισαν και μαθηματικά την επάνοδό τους στην Α1, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 0-6 και 4-12, ενώ διατήρησαν μια μικρή διαφορά μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε με σκορ 15-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες μπήκαν καλύτερα και μείωσαν γρήγορα την διαφορά στους δύο πόντους (20-22), με το παιχνίδι να πηγαίνει από το σημείο εκείνο και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου πόντο – πόντο και την Α.Ε.Κ. να προηγείται 34-36 με την συμπλήρωση 20 λεπτών.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο «δικέφαλος» πάτησε γκάζι και πήρε μια διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε στην μέγιστη τιμή της λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (40-60).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και με ένα ξέσπασμα μείωσαν το σκορ σε 52-60. Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και έφτασαν χωρίς δυσκολία στο τελικό 55-70.

Διαιτητές: Σημιτόπουλος – Θεοδώρου – Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-36, 43-60, 55-70

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόμιτς 11, Σαμαράς 2,Ακιψεμιάδης, Σιζόπουλος 14 (2), Κιτσούλης 18 (1), Κασαμπαλής, Μαυρογιάννης 1, Τριχόπουλος 6 (1), Μπρόζος 3 (1), Βαρυτιμιάδης

Α.Ε.Κ. (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Στούκας 2, Φαλέκας 7 (1), Καράμπουλας 16 (1), Πολυτάρχου 11 (1), Τσιότρας, Νίκολιτς 2, Γκιζόγιαννης 15 (3), Παπαδιονυσίου 2, Τσιάκος 8, Δέσπος 7.