• Διαβάστηκε 598 φορές

Εύκολο έργο για τη Μελίκη κόντρα στον ουραγό Φαίακα - Άλωσαν τη Φλώρινα οι Αετοί Βέροιας

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα η Μελίκη επικράτησε στην έδρα της του ουραγού Φαίκα Κέρκυρας με 95-78, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, δεν ήταν όμως προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα με αποτέλεσμα να προηγηθούν μόλις με 49-43. Στην επανάληψη άλλαξαν ταχύτητα, πίεσαν τους φιλοξενούμενους και τους οδήγησαν σε συνεχόμενα λάθη, με συνέπεια να ανοίξουν γρήγορα την ψαλίδα της διαφοράς και να φτάσουν άνετα στο τελικό 95-78.

Στη Φλώρινα οι Αετοί Βέροιας, με τον Μάριο Γεωργιάδη πλέον στον πάγκο τους, πέτυχαν σπουδαία νίκη με 63-61 επί του Αριστοτέλη. Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τους Βεροιώτες μπροστά με 31-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (45-53) και έθεσαν τις βάσεις για να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου του αγώνα.

Παρά την πίεση που δέχτηκαν από τους γηπεδούχους στην τελευταία περίοδο, έμειναν όρθιοι και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη, τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής πλευράς.