• Διαβάστηκε 1020 φορές

Έπεσε... ηρωικά ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ!!

Ηρωική προσπάθεια κατέβαλε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Εθνικό, γνωρίζοντας την εντός έδρας με 69-74, στο πλαίσιο της 7η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-10, όμως οι Βεροιώτες αφυπνίστηκαν γρήγορα και μείωσαν σε 9-12 με γκολ-φάουλ του Λευκαδίτη, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και πέρασαν μπροστά με 20-17, αλλά οι Πειραιώτες με ένα σερί 6-0 πήραν και πάλι το προβάδισμα 20-23.

Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον ΦΙΛΙΠΠΟ μπροστά, με σκορ 33-32.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν κάποιες στιγμές με 4-5 πόντους αλλά τους γηπεδούχους να πλησιάζουν και πάλι στο σκορ.

Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 52-52, ενώ το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Εθνικό να παίρνει το προβάδισμα με 57-60 αλλά τον ΦΙΛΙΠΠΟ να κάνει το καμ μπακ και να μπαίνει μπροστά στο σκορ με 63-60, με βολές των Τραϊανού, Πλιούκα και τρίποντο του Τριχόπουλου!

Οι Βεροιώτες όμως δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα αυτό, καθώς με ένα σερί 7-0 η ομάδα του Πειραιά έκανε το 63-67, 1’40’’ πριν τη λήξη του αγώνα.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε εκ νέου σε 67-67 με γκολ-φάουλ του Γκιουλέκα, αλλά ο Εθνικός με τον Κούκα «πάγωσε» το ΔΑΚ «Δ. Βικέλας» γράφοντας με τρίποντο το 67-70.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με τον Τριχόπουλο να μειώνει προσωρινά με βολές σε 69-70 αλλά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την ψυχραιμία τους και με τη βοήθεια των διαιτητών να φτάνουν στην σπουδαία γι’ αυτούς νίκη με 69-74!

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-32, 52-52, 69-74.

Διαιτητές: Μπήτης-Φακίτσας-Τσιαπλής

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Πεταλωτής 2, Μαρτίνς, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 12  (5λ.), Δεληγιώργης 12 (1τρ., 5ασ.), Πλιούκας 4 (1), Γκιουλέκας 16 (2), Κασαμπαλής 4, Αργύρης, Τριχόπουλος 11 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 8.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γούναρης): Παπαδιονυσίου 7 (1), Μούκας, Καρυπίδης, Κουκάς 13 (3τρ., 5ασ.), Τζιάλλας 5, Τσιότρας 7 (1), Ζούμπος, Γκιζόγιαννης 12 (2), Μαχαίρας 8, Βαβάτσικος, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 22 (2).