• Διαβάστηκε 685 φορές

Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.: Πήρε το Ημαθιώτικο ντέρμπι ο Ζαφειράκης - Εύκολη νίκη για ΑΟΚ Βέροιας

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Ημαθίας απέναντι στην Αλεξάνδρεια, καθώς κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 72 - 64. Οι Ναουσαίοι πήραν διαφορά 20 πόντων λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Στέλιου Γκότση ωστόσο επέστρεψε στο τρίτο δεκάλεπτο και έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Στην τελευταία περίοδο όμως, ο Ζαφειράκης έπαιξε καταπληκτική άμυνα και σε συνδυασμό με τις πολλές άστοχες βολές των φιλοξενούμενων κατάφερε να φτάσει στην πολύτιμη νίκη. Κορυφαίος των νικητών ο Σιαμήτρος που σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Ψαράς επιστρέφοντας από τον τραυματισμό του. Στογιαννόπουλος με 21 πόντους και Νικολόπουλος με 16 ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Εύκολο απόγευμα για τον ΑΟΚ Βέροιας που συνάντησε αντίσταση από την Κρύα Βρύση μόνο για ένα ημίχρονο. Έφτασε τελικά σε μια άνετη νίκη με σκορ 65-48. Κορυφαίος των ''λύκων'' ο Γκεκόπουλος σκοράροντας 14 πόντους.

Συνέτριψε τον Σκυδραϊκό το Πολύκαστρο, εύκολες νίκες για Αιγινιακό, Αριδαία και Άσπρο.

Ζαφειράκης Νάουσας-Αλεξάνδρεια 72-64

Διαιτητές: Ταρενίδης-Ευφραιμίδης

Δεκάλεπτα:  29-17, 45-33, 54-52, 72-64

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 5, Σιαμήτρος 27, Ζιάννης 8, Σκουλαριώτης 9, Σιδηρόπουλος 4, Μυλωνάς 2, Τούφας 6, Ψαράς 11,  Μουρατίδης , Χειμαρίος

Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Ρουσόπουλος, Νταμτσιόπουλος, Μπαγιόκας, Στογιαννόπουλος 21(3), Μπαλιάκας 6, Αβραμίδης 8(1), Παπαγερίδης 8(1), Ζησιός 5, Νικολόπουλος 16(2), Περπερίδης, Αλεξόπουλος

ΑΟΚ Βέροιας-Κρύα Βρύση 65-48

Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 13-14, 27-27, 44-32, 65-48

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Χρυσάφης 12, Καπνάς 8, Γιαννόπουλος 10, Ουζούνης 5(1), Πάππου 2, Γκανάς 2, Ναμίδης, Ιατρού, Ιωσηφίδης 12(1), Χατζής, Γκεκόπουλος 14, Τσέος