• Διαβάστηκε 1527 φορές

Νίκησε στην 2η παράταση ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στο Λαύριο!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, η οποία πέρασε από την δύσκολη έδρα του Λαυρίου επικρατώντας με 106-105 της τοπικής ομάδας στην 2η παράταση!

Ο κανονικός αγώνες έληξε με σκορ 74-74, ενώ η πρώτη παράταση με 86-86.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τους Βεροιώτες να ξεκινούν καλύτερα και να διατηρούν μια μικρή διαφορά μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (33-39).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφεραν το ματς στα ίσια, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα ήταν πιο ψύχραιμοι και τυχεροί στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, πανηγυρίζοντας τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Κορυφαίοι σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Κιτσούλης (25 π.) και Σιζόπουλος (20 π.)

Διαιτητές: Παντελίδης-Κωνσταντινόπουλος-Κοντίλης.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 33-39, 59-53, 74-74 (κ.α.), 86-86, 105-106.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 22, Μουμπάρακ 9 (3), Τσίρος 2, Μανούσος 24 (1), Σακελλαρίου 8 (2), Γιαννακόπουλος 31 (5), Περράκης 3, Βανδώρος, Ψωμαδέρης 6 (1), Χατζόπουλος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Βασιλείου, Τόμιτς 9 (1), Ακεψιμαΐδης 16 (2), Κούρτης 17 (1), Σιζόπουλος 20 (2), Κιτσούλης 25 (1), Κασαμπαλής, Μαυρόγιαννης 4, Μπρόζος 15, Βαρυτιμιάδης.