• Διαβάστηκε 748 φορές

Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ: Εύκολες νίκες για Αλεξάνδρεια και ΑΟΚ Βέροιας - Βαριά ήττα για Ζαφειράκη στο Πολύκαστρο

Φινάλε πρώτου γύρου για την Α' Κατηγορία της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. με την Αλεξάνδρεια να ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της με νίκη επί της Αριδαίας με σκορ 76-57 και να βρίσκεται μόνη στην δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Στέλιου Γκότση, δυσκολεύτηκε για 30 λεπτά, στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο άνοιξε τη διαφορά και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση. Κορυφαίοι των νικητών Νικολόπουλος και Στογιαννόπουλος με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Βαφύρα ο ΑΟΚ Βέροιας και επιβλήθηκε με σκορ 68-85. Οι ''λύκοι'' ήταν σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος και έφτασαν σε μια δίκαιη και εύκολη νίκη. Ιωσηφίδης και Γκεκόπουλος ξεχώρισαν από τους Βεροίωτες έχοντας 24 και 20 ποντους αντίστοιχα.

Βαριά ήττα γνώρισε ο Ζαφειράκης απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του Πολυκάστρου με 77-41. Οι Ναουσαίοι βρέθηκαν σε κακή μέρα, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους γηπεδούχους και έκλεισαν με άσχημο τρόπο το πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

Κέρδισαν Αιγινιακός και Κρύα Βρύση, νίκη σπουδαίας σημασίας για το Κιλκίς επί του Σκυδραϊκού που το κρατάει ζωντανό στη μάχη της παραμονής.

Ευχές για καλές γιορτές και μια καλή νέα χρονιά με υγεία, ευτυχία και τύχη από τους κυρίους Γκότση, Τούσα και Τούφα.

Αλεξάνδρεια-Αριδαία 76-57

Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 17-9, 33-25, 47-41, 76-57

Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Σιτσάνης, Ζησιός 4, Στογιαννόπουλος 17(1), Ρουσόπουλος 6(2), Μπαλιάκας 10, Αβραμίδης 4, Παπαγερίδης 13(1), Νταμτσιόπουλος, Μπαγιόκας, Νικολόπουλος 21(3), Πρόιος 1, Περπερίδης.

Βαφύρας-ΑΟΚ Βέροιας 68-85

Διαιτητές: Ταρενίδης-Χαρακλιάς

Δεκάλεπτα: 14-19, 29-46, 39-67, 68-85

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Χρυσάφης 7(1), Καπνάς 6, Γιαννόπουλος 8, Γκανάς 12(1), Ουζούνης, Πάππου 2, Ναμίδης, Ιατρού 2, Ιωσηφίδης 24(4), Χατζής, Γκεκόπουλος 20, Τσέος 4.