• Διαβάστηκε 1215 φορές

«Μπλακ άουτ» του ΦΙΛΙΠΠΟΥ και ήττα από τον Ηρακλή

Δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2014 η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, η οποία ηττήθηκε στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» με σκορ 66-59 από τον Ηρακλή για την 10η αγωνιστική της Α2 ανδρών.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους ωστόσο να παθαίνουν «μπλακ άουτ» στα τελευταία λεπτά και να δίνουν το δικαίωμα στους Θεσσαλονικείς να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκης.

Οι Βεροιώτες, εκτός από τις δύο σημαντικές απουσίες που είχαν (Ακεψιμαϊδης, Κασαμπαλής), πλήρωσαν την αστοχία και τα πολλά λάθη που έκαναν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, με τους «ερυθρόλευκους» να πραγματοποιούν κακό ξεκίνημα αλλά στην συνέχεια να ισορροπούν τον ρυθμό και να προηγούνται με έναν πόντο (16-15) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ηρακλής πήρε και πάλι το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του Δ. Γκίμα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34-32 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Ανάλογο ξεκίνημα είχε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ και στο β’ μέρος, με τους Θεσσαλονικείς μάλιστα να παίρνουν μια μικρή διαφορά στο σκορ και να προηγούνται 40-34 στο 24’.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον έναν πόντο (44-45) δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 50-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα και με την βοήθεια των φιλάθλων τους που κατέκλισαν τις κερκίδες του ΔΑΚ «Δ. Βικέλας» πήραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι διαφορά ασφαλείας (59-51) στο 34’.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως έπαθαν «μπλακ άουτ», κάνοντας πολύ κακές επιλογές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός αυτό και χωρίς να είναι καλύτεροι έφτασαν στη νίκη με σκορ 59-66.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Νικολούλης, Πιτσίλκας.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-34, 50-49, 59-66.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόμιτς 15, Κούρτης 7 (1), Σιζόπουλος 17 (3), Κιτσούλης 5, Μαυρογιάννης 4, Τριχόπουλος 5 (1), Μπρόζος 2, Βαρυτιμιάδης 4 (11 ριμπ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μήτσιαλος 5, Μπεχλιβάνης 5 (1), Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Χρυσόπουλος 11 (1), Θεοδωράκος 14 (1), Τσουμπρίλο 5 (1), Κοθράς 4, Σιόλογκας 2, Μαλτέσιος 8, Τσότσος 10.